• St. mar 22nd, 2023

Evita – synonymum pre šikovnú ženu

eva-urbanikova
Eva Urbaníková. Foto: Ján Števonka.

Eva Urbaníková – moderátorka, spisovateľka, vydavateľka, matka, žena… synonymum Evita. Jej tvár ste mohli nedávno vidieť aj vo Zvolene. S čitateľmi Krajskej knižnice Ľ. Štúra sa stretla na zaujímavej besede 7. júna.

Slovenská literárna scéna zažíva v tomto období boom slovenských spisovateliek. Akoby sa s nimi vrece roztrhlo. „Dnes je v móde, že Talianky čítajú Talianky, Poľky čítajú Poľky a Slovenky čítajú Slovenky,“ hovorí o návratoch k národným črtám najpredávanejšia autorka roku 2010 v kníhkupectve Panta Rhei. V tom istom období zvíťazila v Panta Rhei aj v kategórii Najpredávanejšia kniha roku 2010 dielkom Svet mi je dlžný.

Autorka románov „Všetko alebo nič“ a „Stalo sa mi všetko“ nestíha veľmi sledovať ostatné spisovateľky. „Väčšinou som zahrabaná rukopismi v našom vydavateľstve, takže na iné čítanie mi veľmi nezostáva čas,“ ozrejmuje návštevníkom knižnice známa moderátorka, „sledujem ich však ako vydavateľka. Viem, ako sa ktorej darí, aká je čítanosť ich kníh, ako rýchlo je ktorá autorka schopná napísať knihu.“

Posledné knižky, ktoré vzišli z jej pera, súvisia s Banskou Bystricou. Nejedna čitateľka sa poteší, keď medzi riadkami spozná skutočné staré známe miesta. „V jednej z knižiek som si raz vymyslela bratislavský antikvariát,“ spomína Evita dosah svojej tvorby, „a dodnes mi čitateľky píšu, že by chceli vedieť, kde sa nachádza, aby sa tam mohli zastaviť.“

Aké sú jej ďalšie plány? Len čítajte, kým sa dá. Čoskoro budete môcť aj pozerať. Úspešná spisovateľka si totiž plní sen. Na jar 2013 sa začína s filmovaním jej príbehov. „S riaditeľom televízie JOJ Františkom Borovským sme sa dohodli,  že v máji začneme s natáčaním a od jesene do Vianoc sa diváci môžu tešiť na 12 ´evitoviek´,“ s potešením robí ohlášky publicistka, ktorej články môžete nájsť v populárnych časopisoch.

A v čom tkvie tajomstvo jej úspechu? Existuje vôbec recept na úspech? „Pri vydaní každej ďalšej knižky prežívam znova a znova obavy, či sa bude páčiť. Na druhej strane nechcem skĺznuť k tomu, aby som písala tak povediac ´komerčne´,“ vysvetľuje Evita. Azda regulou, ktorou sa riadi je nepísať preto, aby písala, ale preto, aby mohla o niečom vypovedať.

Inšpirácie k nej prichádzajú pri jemných melódiách. „Cestou v aute si neraz púšťam hudbu, aby som sa dostala do spisovateľskej nálady.“ Neznamená to však, že by tvorila len v ťažších obdobiach. Jej tvorba vzniká aj v pohodových časoch, ale práve pieseň vie priniesť akési stíšenie k tvorbe nevyhnutné. Absolventka žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského to nemá z domu do pracovne vo vydavateľstve Evitapress v Bratislave ďaleko. Preto sa neraz stane, že „v teplákoch a nenamaľovaná dobehne do office.“ Vtedy všetci kolegovia vedia, že v ten deň nie a nie čosi napísať. Práve v takých chvíľach vraj neraz vymení pero za domáce práce a začína upratovať alebo prať.

Príjemne sa debatovalo s milou osôbkou o povinnostiach vydavateľky, zodpovednosti autorky a matky. Skúsme sa stotožniť s jej zdravým mottom pre život: „Nedá sa vždy všetko robiť na sto percent. Byť stopercentnou v práci, v domácnosti, v rodičovstve, vo vzťahoch, v tvorbe… Máme len jedných 100 %. A tie si musíme vždy vedieť rozdeliť podľa priorít.“

Videá – doporučujem použiť tlačidlo HD na videu – ostatné časti budú nasledovať

1. časť

2. časť 

Fotografie

Foto a video: Ján Števonka. Článok: Monika Necpálová.