Olympus fotil zvolenské podujatia na jednotku

Prekvapiť dokázal doslova na každom kroku. Foto: IMG_1979.

Počas XY rokov, mapujúc nielen podujatia vo Zvolene sa tento môj dobrovoľnícky počin začal uberať stereotypným režimom a v podstate na nič iné nebol čas. Nakoľko táto práca neprináša žiadne ovocie (rozumej peniaze), tak kúpa lepšej techniky išla do úzadia a kupovalo sa len to, čo bolo priam nevyhnutné.

Aj z tohto dôvodu sa počas roka zapájam do rôznych súťaží či projektov, a ak sa niečo pošťastí, aj maličkosť poteší. Keď prišla možnosť zapožičať si top fotoaparát OM-D E-M1 Mark II, neváhal som a išiel do toho. Nemal som však veľké očakávania. Túto výpožičku robí firma hlavne preto, aby aj zarytých majiteľov iných značiek takpovediac presvedčila o kvalitách svojej značky.

Možno to chcela náhoda, možno nie, ale jednoducho som sa dostal v prvej vlne k zapožičaniu tohto aparátu na celé dva týždne. A práve preto bolo potrebné vybočiť zo zaužívaného konceptu a dať mu takpovediac do tela na všetkých možných druhoch podujatí, aby sa naozaj ukázalo, čo je v ňom.

Okrem samotného fotoaparátu som dostal aj dvojicu špičkových objektívov a to M.ZUIKO ED 12-40mm f/2,8 Pro a M.Zuiko 7-14 mm f/2,8 PRO.

Pôvodne som chcel opísať v tomto článku jeho technické parametre a podobne, ale potom som si uvedomil, že parametre (v závere článku) sú jedna vec a to, ako tento prístroj dokáže využiť vo svoj prospech fotograf je vec druhá. Počas takmer dvoch týždňov som používal 12-40-ku a len dôležité budovy a predmety som prenechal 7-14-ke.

Spoločná fotografia v Krajskej knižnici. ISO: 5000 a clona na 2.8

Ergonómia + používateľské rozhranie

Samotný grip je v rámci konštrukcie na dobrej úrovni, akurát používatelia s dlhšími prstami budú mať trošku problém v rámci hĺbky, ale nie je to nič tragické. Ako dlhodobý používateľ Canon-u som mylne predpokladal, že naučiť sa ovládať množstvo prepínačov, aretovacích koliesok a tlačidiel bude problém, ale na moje prekvapenie postačoval jeden deň. Musím vyzdvihnúť, že všetko máte doslova pod palcom, dáte si hľadáčik na oko a bez toho, že by ste museli kontrolovať a meniť počas fotenia dianie na scéne, dokážete intuitívne palcom a ukazovákom všetko nastavovať podľa svojho priania.

Obrazová kvalita

Výstup z fotoaparátu je 20 MPX, čo je pre tento formát dostačujúce a rozhodne poteší aj možnosť si v menu vybrať, v akom pomere sa budú fotografie ukladať (4:3, 2:3, 16:9, 1:1 a 3:4), avšak RAW ukladá celú 4:3 a v následnom postprocese si to môžete orezať on Vám to však pekne ohraničí. Samozrejme, že za denného svetla a v exteriéri sa neočakávajú nejaké obrazové problémy (rozumej šum), ale určité veci sa začali ukazovať v športových halách a na podujatiach v interiéroch pri umelom osvetlení.

Táto stránka veci bola viac než príjemným prekvapením a je tu ukrytý veľký potenciál i veľké srdce, ktoré sa tam nachádza a chce a aj vie spraviť pre výslednú kvalitu maximum. Samozrejme, bez poriadnych objektívov výstup bude trošku pokrivkávať.

Ak beriem do úvahy, že sa jedná o 4/3 snímač (ako už bolo spomenuté), je ešte o niečo menší ako APS-C, tak čo sa týka ISO, môžete ísť, pokiaľ budete publikovať fotografie na webe, smelo aj na 6400. Ale taká rozumná hranica bude niekde okolo 5000.

Ostrenie a ostatné

120 AF krížových bodov pokrývajúcich v podstate celú plochu scény je proste niečo úžasné a okrem bodového fotenia si môžete zvoliť aj zónové a za vychytávku sa dá rozhodne považovať sledovanie pohybujúceho sa objektu, respektíve jeho hlavy.

Rýchlosť a ostrenie autofokusu je na jednotku a veľmi dobre mu sekundujú aj režimy merania (ESP, bodový, integrovaný a ďalšie). Za benefit sa dá rozhodne považovať kompenzácia expozície, ktorá Vám hneď na hlavnom displeji alebo v hľadáčiku ukáže, či máte pod alebo preexponované.

Video

K videu, ktoré nahráva v 4K sa nebudem vyjadrovať, nakoľko som to neskúšal a pravdupovediac som fotograf a na videá používam kameru.

basketbalový zápas mini žiačok Zvolen a Maďarsko

Brutálne protisvetlo pri ISO 4000. Foto: IMG_1979

Na záver

V tejto časti sa patrí celkovo prístroj zhodnotiť a podľa mňa je viac než príjemným prekvapením. V nepriaznivých podmienkach (športová hala, koncerty, predstavenia do protisvetla, atď.) je cítiť, že výrobca mu dal do vienka tie najmodernejšie technológie, ktoré pomôžu nejednému fotografovi, ktorý po ňom siahne.

Nájdu sa aj mínusy, ale to je skôr dané formátom. Napríklad jemný raster v hľadáčiku, ktorý nevadí, len mne ako „zrkadlovkárovi“ trošku prekážal a to v tom, že po odfotení jedného snímku pár milisekúnd trvá, kým sa znovu objaví scéna v hľadáčiku (toto je dosť zlé pri športových zápoleniach), inde to nemusí prekážať.

Batéria zvládne na tento druh prekvapivo dosť veľa a aj vtedy, keď si bude dosť často kontrolovať už odfotené fotografie.

V galérii si môžete pozrieť pár ilustračných fotografií, ktoré vám niečo viac napovedia.

Fotogaléria – OM-D E-M1 Mark II (náhodné nezaradené – na podujatiach)

Fotogaléria – basketbal (ostré protisvetlo)

Fotogaléria – Noc s Andersenom 2018

Fotogaléria – ženský hokej

Článok a Foto: IMG_1979

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: