Impro Cup pre dopravákov!

Víťazný pohár „Impro Cup“ bol naplnený smotanovo-ovocnou tortou, z ktorej všetci účastníci jedli spoločne. . Foto: zdroj článok

Čo sa skrýva sa slovom improvizácia a prečo je dôležité cibriť svoju pohotovosť a kreativitu? Nehovorme teraz o umelcoch, nehovorme o hercoch, nehovorme o povolaniach, ktoré nám zídu na um ako prvé, keď sa povie improvizácia. Stretli ste sa už s ňou nepochybne aj vy – keď vám ušiel autobus do práce, keď ste sa nestihli pripraviť na skúšku, keď ste piekli koláč, keď ste rozprávali pri káve dej filmu, ktorý ste videli pred mesiacom. Improvizácia v živote začína vtedy, keď príde človek o prácu, či naopak dostane nečakanú ponuku zmeniť pozíciu. Improvizáciu treba spojiť s otvorenosťou mysle. Tá prichádza v uvoľnenosti, ale zároveň v bdelosti – všimnúť si niečo/niekoho a reagovať. Improvizácia sa nepodarí vždy, a tak je to aj vo všednej každodennosti. Tréning improvizácie však nabáda skúsiť veci znova a inak. Workshopy tejto zaujímavej metódy učia nevzdávať sa, veriť si a vidieť pohár poloplný.

V marci a apríli sa Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene stala miestom neformálneho vzdelávania vo sfére improvizácie. Cieľovou skupinou sa stali tí, na ktorých sa často pozabúda – tínedžeri! Mladí ľudia vo veku od 15 do 18 rokov. „S potešením sme uvítali, že do projektu sa zapojilo až 5 stredných škôl vo Zvolene,“ hovorí za knižnicu Zlatica Brodnianska a dodáva: „Cieľom projektu bolo zvýšenie návštevnosti knižnice tínedžerskou verejnosťou a propagácia knižnice ako modernej inštitúcie, ktorá spolupracuje so školou.“ Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý bol hlavným partnerom podujatia.

„Ľudí, s ktorými sme sa stretli na improvizačných tréningoch, by sme sa za iných okolností zrejme nestretli,“ hodnotia viac-menej jednohlasne šestnásti účastníci workshopov. Jedným z hlavných prínosov projektu Improvizuj! bola skutočne príležitosť umožniť stretnutia mladým ľuďom z rôznych škôl úplne iného zamerania. Buďme úprimní a priznajme, že v našej spoločnosti stále platia isté šablóny. A platia väčšinou neoprávnene. Bez ohľadu na to, kto čo študuje, môže vynikať v desiatkach ďalších, celkom odlišných, vecí. Projekt jednoznačne ukázal študentom, čo znamená nesúdiť knihu podľa obalu, nesúdiť človeka, ale naopak dať každému šancu prejaviť sa v jeho odlišnosti. Viete, čo je to etiketovanie? Tento termín sa používa, keď spoločnosť prisudzuje určitým skupinám ľudí „nálepky“. Všetci študenti z piatich stredných škôl si boli viac-menej rovnocennými partnermi aj na súťaži Impro Cup, ktorá mala overiť ich schopnosť improvizácie na verejnosti. V štyroch disciplínach na literárne témy mali predsa len trochu navrch študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej vo Zvolene. Ceny pre nadšencov improvizácie si však odniesli všetci účastníci a diplomy sa dostali aj na Súkromnú strednú umeleckú školu, Strednú zdravotnícku školu, Gymnázium Ľudovíta Štúra a Konzervatórium PinkHarmony.

Víťazný pohár „Impro Cup“ bol naplnený smotanovo-ovocnou tortou, z ktorej všetci účastníci jedli spoločne. „Atmosféra v skupine je vynikajúca, zišiel sa tu naozaj skvelý kolektív,“ bolo počuť z radov účastníkov na každom stretnutí. Je pozitívom, že mladí ľudia, ktorých projekt spojil a ktorí rozvíjali svoje schopnosti originality nápadov, verbálnej i neverbálnej improvizácie, pohotovosti, verejného prejavu pod dohľadom lektorky (pozn. red. lektorka tréningov M. Necpálová je autorkou článku), by sa radi stretávali na podobných aktivitách v budúcnosti. Školám patrí uznanie, že neformálnemu vzdelaniu prikladajú hodnotu a svojich žiakov v účasti na tréningoch podporili. Dokonca aj Kukučín, Hurban, Rúfus a Dobšinský sa iste radujú, že práve ich diela sa stali hlavnou témou improvizácie na literárne témy. Improvizácia znamená dať šancu – sebe aj druhým, aj slovenskej literatúre. Výsledky môžu byť prekvapujúco pozitívne.

Fotografie

Článok: Monika Necpálová. Foto: Lenka Malovcová, Ruslana Samčuková, Monika Necpálová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: