Do Zvolena prichádza unikátna výstava o Karolovi Veľkom, otcovi Európy

Foto: Ilustračné. Foto: zdroj TS

TS: ZVOLEN, 7. 9. 2018: Do Slovenskej národnej galérie so sídlom na Zvolenskom zámku prichádza unikátna výstava o otcovi Európy - Karolovi Veľkom. Okrem množstva zaujímavých historických exponátov sa po 400 rokoch na zámok vracia Svätoštefanská koruna v podobe dokonalej kópie.

Kráľ Frankov a cisár Západu, ako je Karol Veľký nazývaný, podporoval školstvo, obchod, umenie, položil základy európskej kultúry a vzdelanosti. Tento významný panovník, považovaný za patróna novej Európy, doviedol počas svojej vlády Franskú ríšu, hegemóna včasnostredovekej Európy, k najväčšiemu rozkvetu.

Po Bratislave a Košiciach je to prvýkrát, čo táto výnimočná výstava prichádza na stredné Slovensko, priamo do Zvolena. Na jej príprave sa podieľali odborníci z Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Slovenska, Slovinska a Talianska. „Pre potreby zvolenskej výstavy bola spracovaná nová časť venovaná strednému Slovensku s dôrazom na Zvolenskú kotlinu a na mesto Zvolen, ktoré je tu vnímané v širších európskych súvislostiach. Venujeme sa historickým regiónom Hont, Novohrad, Gemer, Malohont, Zvolen a Tekov so zreteľom na počiatky mesta Zvolen,“ hovorí Peter Baxa z Pamiatkového úradu SR, ktorý je aj hlavným organizátorom podujatia. Výstavu spoluorganizuje Mesto Zvolen, Archeologický ústav AV ČR Praha, v. v. i., Slovenská národná galéria Zvolenský zámok a Archeologický ústav SAV Nitra.

„Výstava je na jednej strane zameraná na obdobie 9. – 11. storočia, teda obdobie európskeho včasného stredoveku, kedy vzniká súčasná Európa. Zároveň sa snaží primäť návštevníka k zamysleniu nad tým, čo nás s tak dávnym obdobím spojuje. Je výzvou k diskusii, ktorá dáva minulosti súčasný zmysel, pričom sa sústreďuje na vzájomné pôsobenie pamäte, identity a miesta,“ hovorí Baxa. Hlavnou metódou spracovania jednotlivých častí výstavy je koncept „jednoty v rozmanitosti“, ktorý sa stal mottom Európskej únie a bol do európskych dokumentov začlenený tzv. Rímskou zmluvou v roku 2004. „Návštevník sa tak môže zamyslieť nad tým, čo majú jednotlivé regióny pri vnímaní histórie a kultúrneho dedičstva spoločné a v čom môžeme nájsť odlišnosti,“ uzatvára Baxa.

K najzaujímavejším exponátom, ktoré uvidia návštevníci výstavy, patrí kolekcia nálezov z okolia Nitry z obdobia 9. – 10. storočia, kolekcia šperkov z hrobových výbav z Pražského hradu, z hradiska Libice, slávny kniežací hrob zo Zemplína a z lokálneho dedičstva: súbor exponátov z Pustého hradu, hradiska Môťová-Priekopa a včasnoslovanských sídlisk zo Zvolena a regiónu.

„Výstava je výnimočná aj tým, že po štyroch storočiach prináša na Zvolenský zámok ako jeden z exponátov Svätoštefanskú korunu, ktorá tu bola uložená v rokoch 1619 – 1621,“ hovorí riaditeľka SNG Zvolenský zámok Erika Trnková. „Tento rok si Zvolen pripomína 775. výročie obnovenia mestských práv Belom IV. Pre Zvolen je aj táto výstava vynikajúcou príležitosťou pripomenúť si vlastnú históriu v kontexte tej svetovej a pochopiť, že sme nestáli na periférii dejín,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová a dodáva: „Predovšetkým sme radi, že Zvolenský zámok opäť ožije. Veríme, že si výstava nájde čo najviac priaznivcov.“

Množstvo sprievodných podujatí

Súčasťou výstavy, ktorá potrvá takmer tri mesiace, bude aj zaujímavý sprievodný program. „Pripravujeme cyklus prednášok pod názvom ,Výpravy do čias barbarskej Európy´ v spolupráci s Katedrou histórie UMB Banská Bystrica,“ hovorí riaditeľka Zvolenského zámku Erika Trnková. V mesiaci október a december bude SNG Zvolenský zámok pokračovať vo festivale ,Zámok bez zámkov´. „Výstava ovplyvní zameranie podujatí v rámci tohto festivalu, ktoré budú venované histórii, obdobiu raného stredoveku, resp. archeologickým výskumom v okolí Zvolena. Zároveň sú pripravené animačné programy a tvorivé dielne pre školy všetkých stupňov, ako aj sobotné tvorivé dielne pre rodiny s deťmi v rámci ,Sobotnej bašty na zámku´,“ hovorí Trnková.

14.9.2018 sa na Zvolenskom zámku zároveň uskutoční odborné sympózium na tému „Stredné Slovensko v stredoveku: vývoj osídlenia regiónu pred udelením mestských privilégií mestu Zvolen“. Viac informácií nájdu návštevníci na webových stránkach mesta, SNG Zvolenský zámok či na FB stránkach.

Výstava „Dedičstvo Karola Veľkého“ bude pre verejnosť sprístupnená v priestoroch SNG Zvolenský zámok od 14. septembra do 9. decembra 2018. Oficiálne otvorenie bude 13. septembra.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: