Banda TELEGRAFY Tour 2018 vo Zvolene

Unikátne spojenie úspešnej world music kapely a zvolenských folklórnych súborov Zornička a Marína

BANDA. Foto: Jakub Dvořák

TS: Folklórne súbory Zornička a Marína sú zvolenskému publiku veľmi dobre známe. Okrem poctivého spracovania tradičného speváckeho, hudobného a tanečného folklórneho materiálu z rôznych oblastí Slovenska, chcú do Zvolena priniesť aj iný pohľad na folklór a jeho spracovanie. Prvým ich počinom v tomto smere bolo organizovanie letného folklórneho tanečného tábora Hore ju!. Lektormi tábora boli skúsení taneční pedagógovia a choreografi: Stano Marišler - umelecký šéf SĽUK-u, porotcovia šou Zem spieva Barbora Morongová s manželom Ferom Morongom a Vlado Michalko, pedagogička Flamenca Libuška Bachratá, a iní. Tábor bol veľmi úspešný, zúčastnilo sa ho 65 detí a už teraz sa pripravuje jeho ďalší ročník.

Ďalšou zaujímavou spoluprácou Zorničky a Maríny bude ich spoločný koncert s úspešnou world music kapelou Banda. Banda si zvolenské folklórne súbory prizvala k spolupráci na ich tunajšom koncerte v rámci turné pri príležitosti vydania ich tretieho albumu. Banda sa okrem piesní z nového albumu predstaví aj piesňami z predošlých dvoch albumov a spoločnými vstupmi s členmi súborov Zornička a Marína.

O albume Telegrafy

Dňa 10.10.2018 v Ateliér Babylon v Bratislave bude do života uvedený, priaznivcami dlho očakávaný, 3. štúdiový album medzinárodne oceňovanej slovenskej world music skupiny BANDA.

Názov albumu: Telegrafy

 • Výrobca: Pro Etno
 • Vydavateľ: Pavian Records
 • Producent: Samo Smetana, Peter Obuch
 • Record, mix, mastering: Studio J Trnava

Interpret: skupina BANDA

 • (Samo Smetana, Eva Brunovská, Alžbeta Lukáčová, Ivan Hanula, Peter Obuch, Igor Ajdži Sabo)

Hostia: Štefan Štec, Ženy z Muzičky, Juraj Dufek, Karol Kočík, Verešváranka

Obsah:

12 tvorivých aranžmánov málo známych, vnútorným obsahom doteraz aktuálnych slovenských ľudových piesní (ale aj rusínsko-ukrajinských a rómskych).

Ide o originálnu, z hlbokého poznania slovenských hudobných tradícií vychádzajúcu a zároveň novú, sviežu, komunikatívnu hudbu, s prvkami mnohých hudobných žánrov.

V súvislosti s novým albumom sa v mesiaci október 2018 uskutoční séria koncertov po Slovensku so spoločným názvom BANDA Telegrafy tour 2018.

 • 10.10.2018 Bratislava Ateliér Babylon – oficiálne uvedenie v SR
 • 11.10.2018 Košice Kasárne/Kulturpark
 • 12.10.2018 Bátovce Divadlo Pôtoň
 • 13.10.2018 Zvolen DK Železničiarov
 • 24.10.2018 Praha Divadlo u Hasičů – oficiálne uvedenie v ČR
 • 25.10.2018 Brezno Bombura
 • 26.10.2018 Prešov Christiania
 • 30.10.2018 Nové Mesto nad Váhom Blue Note

O Bande

BANDA je slovenská world music skupina, ktorá sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami (blues, jazz, rock, pop, stará hudba) a hudbou iných národov (balkánskych, keltských, slovanských, afrických a latinskoamerických). Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní, prevažne slovenské ľudové piesne a melódie (ale aj poľské, španielske, moravské, rusínske, ukrajinské, rómske a autorské) tvorivo spracováva formou pestrých aranžmánov. Pri koncertoch používa akustické nástroje: cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, koncovku, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard). Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.

Členovia skupiny:

 • Samo Smetana (husle, mandolína, spev)
 • Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, metalofón, spev)
 • Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev)
 • Peter Obuch (kontrabas, koncovka, spev)
 • Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev)
 • Eva Brunovská (spev, keyboard)

BANDA účinkovala v mnohých televíznych a rozhlasových programoch a jej skladby sa hrajú vo viacerých domácich a zahraničných rádiách. K najvýznamnejším domácim vystúpeniam patria koncerty na veľkých open-air festivaloch (Pohoda, Lodenica, Východná, Myjava, Terchová), zo zahraničných sú to Mánesovo divadlo a Palác Akropolis Praha, prestížne festivaly v Rudolstadte v Nemecku, Náměšti nad Oslavou v ČR, poľskom Lubline a Krakove. Úspešné boli aj koncerty v Londýne, vo viacerých talianskych mestách, v ukrajinskom Ľvove, nemeckom Plauene, vo Viedni, či v holandskom Tilburgu.

Na showcase festivale Crossroads 2015 v rámci Colours of Ostrava bola BANDA zahraničnými odborníkmi vyhodnotená ako jedna z najperspektívnejších zúčastnených skupín.

Gerald Seligman, bývalý riaditeľ festivalu WOMEX a zakladateľ prestížneho world music labelu EMI Hemisphere po zhliadnutí jej koncertu napísal: “Banda je skupinou excelentných hudobníkov, ktorí prišli na to, ako pridať elementy súčasnej hudby do stáročia existujúcich tradícií bez toho, aby sa stratilo vzrušenie z nového a integrita starého”.

BANDA sa významnou mierou podieľala sa na tvorbe hudby do hudobno-tanečného hraného filmu Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka a historického seriálu 1890 režiséra Petra Begányiho. http://www.youtube.com/watch?v=S6W_mhEGBLc

BANDA v závere roka 2010 vydala vo vydavateľstve Pavian Records svoje dlho pripravované prvé štúdiové CD s názvom BANDA jedna. V októbri 2011 sa umiestnilo vo World Music Chards Europe (www.wmce.de) na 8. priečke, čo bolo v tom čase najlepšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii.

Druhý štúdiový album s názvom hraBanda vyšiel v roku 2014. Presadil sa nielen v európskom (14. miesto vo World Music Chards Europe (I/2015), ale aj americkom (4. miesto v Global Village Top 40 Albums For February 2015) a globálnom priestore (pieseň Nadeja 1. miesto nepretržite júl až október 2015 v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud http://ethnocloud.com/world-music/charts

V roku 2015 BANDA vo vlastnej produkcii natočila ďalší hraný videoklip Javor:

TS: Andrej Sýkora

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: