• Ut. jún 6th, 2023

O diele Ľudovíta Fullu príde na Zvolenský zámok porozprávať Zuzana Gažíková

ByIMG_1979

okt 23, 2019

TS: Slovenská národná galéria v roku 2019 pokračuje v cykle prednáškových večerov na zaujímavé témy s názvom „Pozrime sa na to štýlovo“. Súčasťou cyklu budú aj sobotné tvorivé ateliéry venované rodinám s deťmi, mládeži a nadšencom výtvarného umenia.

Štvrtok 31. október 2019│18.00 – „FULLA TROCHU INAK“ – Vstup 2,70 €.

Ľudovít Fulla – maliar, grafik, ilustrátor, scénograf, grafický, textilný či produktový dizajnér je vo svojej tvorbe moderný i tradičný, farebný i čiernobiely. V jeho diele je čitateľná inšpirácia ikonami, detským výtvarným prejavom, lokálnym ľudovým umením i poučenie svetovou výtvarnou modernou. Zjavné je jeho grafické cítenie, inklinácia ku konštruktivistickému prejavu, kubizmu, geometrickej abstrakcii, ale aj nadšenie pre farbu. Práve pre geniálnu a osobitú syntézu všetkých týchto podnetov je jeho tvorba nezameniteľná. Je zároveň dôkazom toho, ako kultivovane a sofistikovane možno na tradíciu nadväzovať. V prezentácii predstavíme netradičný spôsob zviditeľňovania umelca v projektoch Galérie Ľudovíta Fullu, v ktorých sa naopak jeho dielo stalo inšpiráciou pre súčasných autorov predovšetkým mladšej a strednej generácie. Kontinuita takmer v priamom prenose.

Zuzana Gažíková – Riaditeľka vysunutého pracoviska SNG – Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok Absolventka estetiky a vedy o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Pôsobila v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši ako kurátorka a v rokoch 2004 – 2012 ako jej riaditeľka. Od r. 2013 pracuje v SNG ako riaditeľka Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Kurátorsky pripravila takmer dve stovky individuálnych a skupinových výstav najmä slovenského výtvarného umenia 20. storočia a súčasného umenia.

TS: Mgr.art. Stanislava Kočišová – SNG Zvolen zámok