Vo Zvolene sa bude diskutovať na tému Ako ďaleko je do Bruselu

Foto - ilu. Foto: Martin Bizík

TS: Účasť na európskych voľbách býva nízka. Zmeniť by to chcel Týždeň občianskej participácie, v rámci ktorého sa vo Zvolene bude diskutovať aj o budúcnosti Európy.

Hoci Slovensko vďačí Európskej únii (EÚ) za veľa, neuvedomujeme si to. Záujem ľudí o voľby a samotnú Európsku úniu je podľa štatistík nízky. Eurobarometer však v roku 2018 ukázal, že postoje Slovákov voči EÚ nie sú len negatívne – 51 percent ľudí si myslí, že členstvo v EÚ je dobrá vec a až 77 percent ľudí si uvedomuje, že máme z nášho členstva prospech.

Európskej únii vďačíme za veľa. Každý rok prúdia do štátneho rozpočtu a rozpočtov samospráv či organizácií milióny eur na projekty, ako sú rekonštrukcie ciest, budov, na rozvoj cestovného ruchu, infraštruktúry, služieb či zamestnanosti. Napríklad Zvolen v roku 2019 čerpá z EÚ fondov takmer 3 mil. eur na tri veľké projekty.

Vďaka Európskej únii môžeme vo všeobecnosti voľne cestovať a pohybovať sa po krajinách EÚ, jednoduchšie je dnes pracovať, podnikať či obchodovať v zahraničí. Čo všetko EÚ pre Slovensko robí, si môžete pozrieť na prehľadnej stránke: čo pre mňa robí Európa

Slovensko má v Európskom parlamente zastúpenie trinástich poslancov. Parlament prakticky rozhoduje o aktivitách, cieľoch a zákonoch EÚ, teda aj Slovenska. Napriek tomu je účasť na voľbách do Európskeho parlamentu každoročne nízka. V posledných voľbách v roku 2014 zaznamenalo Slovensko najnižšiu účasť v celej EÚ, len 13,05 %, čo znamená, že možnosť vstúpiť do rozhodovacieho procesu EÚ prostredníctvom volieb vtedy využilo približne len 560 tisíc Slovákov.

„Aktívne využívanie volebného práva vo všetkých voľbách je výsledok zrelosti akejkoľvek demokracie,“ hovorí Maroš Chmelík, riaditeľ Centra komunitného organizovania (CKO).

S cieľom motivovať ľudí, aby išli voliť, organizuje CKO v týchto dňoch Týždeň občianskej participácie. V rámci neho sa v mestách Banskobystrického kraja konajú diskusie na tému Budúcnosť Európy.

Diskusia, ktorá sa uskutoční v piatok 12. apríla dopoludnia v Hoteli Poľana vo Zvolene, sa bude niesť v znamení témy Ako ďaleko je do Bruselu. Diskutovať budú zástupcovia CKO Sanja Nikolov, Maroš Chmelík, Veronika Střelcová, poslanec BBSK Ján Beljak, riaditeľka AGORA CENTRAL EUROPE Ivana Bursíková, politológ Marek Lenč, Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku či Jana Balážová, ktorá sa v rámci EÚ venuje politike týkajúcej sa Rómov.

V predvečer diskusie, vo štvrtok 11. apríla, otvoria v priestoroch Zvolenského zámku výstavu obrazov žiakov a žiačok zvolenských základných škôl s názvom Budúcnosť Európy očami mladej generácie. (www.cko.sk/top)

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku konajú 25. mája. O trinásť slovenských kresiel sa uchádzajú desiatky kandidátov z celkovo 31 politických strán či hnutí. Viac informácií o EÚ voľbách nájdete na stránke mesta, ako aj na stránke ministerstva vnútra.

TS CKO Banská Bystrica, foto – Martin Bizík

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: