Zámocké hry zvolenské opäť rozžiaria mesto Zvolen

Nádvorie Zvolenského zámku počas ZHZ. Foto: ilustračné (DJGT)

TS: Festival predstaví v čase od 7. do 23. júna dvanásť rôznych inscenácií a jeden špeciálny večer Zámocká slávnosť, ktorý pripomenie to najlepšie z histórie DJGT a ZHZ. Novinkou budú rozmanité sprievodné podujatia na trase divadlo – zámok.

Program 46. ročníka je v symbióze s dramaturgiou jubilejnej 70. sezóny DJGT. Všetky inscenácie hlavného programu odkazujú na niektorú z inscenácií v histórii divadla a zároveň prinášajú nové inscenačné významy. Platí to aj pre zámockú premiéru S láskou sa nezahráva, ktorá v novom inscenačnom kľúči režiséra Martina Kákoša a jeho tvorivého tímu otvorí v piatok 7. júna 2019 tohtoročné Zámocké hry zvolenské.

Festival privíta okrem slovenských divadiel aj české Klicperovo divadlo z Hradca Králové, Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca a Divadlo Tošu Jovanovića zo srbského Zrenjaninu. To prináša v známej Shakespearovej hre Romeo a Júlia moderný výklad legendárneho príbehu milencov z Verony. Inscenácia v réžii uznávaného Nikolu Zavišića získala ocenenia na rôznych festivaloch. Zaujme aj mladého diváka, pretože situuje príbeh znepriatelených rodov do dnešného digitálneho a konzumného sveta. Inscenácia v srbskom jazyku bude uvedená so slovenskými titulkami na nádvorí zvolenského zámku dňa 18. júna.

Sprievodné podujatia na trase divadlo – zámok, ktoré prenesú festivalovú atmosféru aj za pomedzie zámockého nádvoria. Na všetky sprievodné podujatia je vstup voľný a ich zámerom je obohatiť festivalovú ponuku. Patria k nim Festivalové telegramy – krátke pouličné performancie na tému inscenácie dňa spravidla 75 minút pred večerným predstavením, celodenný pouličný happening na trase divadlo – zámok v otvárací deň festivalu, Oživené múry – tri večery s interaktívnymi svetelnými inštaláciami, v ktorých budú návštevníci svetelným sprejom oživovať minulosť na múroch fasád budov v centre Zvolene. Festivalové minúty – dynamické video-reportáže z festivalového diania na zámku, v divadle i v uliciach mesta.

Najstarší divadelný festival na Slovensku pod otvoreným nebom organizuje DJGT v spolupráci so SNG Bratislava – Zámok Zvolen. Pre jeho hviezdnu atmosféru ho radi navštevujú diváci z blízkeho i vzdialenejšieho okolia.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová, dramaturgička DJGT Zvolen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: