• Po. feb 6th, 2023

Romantický začiatok Zámockých hier zvolenských

ByIMG_1979

máj 17, 2019 ,

TS: Úvod 46. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské a zároveň vyvrcholenie 70. sezóny Divadla Jozefa Gregora Tajovského bude v znamení podmanivej tvorby svetového romantizmu.

Inscenácie známeho režiséra Martina Kákoša sa tešia veľkej popularite zámockého obecenstva. DJGT pripravuje hru S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA, dramatika, básnika a spisovateľa Alfreda de Musseta.

Musset je originálnym autorom 19. storočia, „dieťa svojho veku“, v ktorom „to, čo bolo zaniklo a to, čo má byť ešte nie je“.

Emotívny šansón tohto autora, ktorý v inscenácii zaznie naživo zhudobnil Pavol Korduliak. Vizuálne atraktívna scéna Pavla Andraška situuje pútavý príbeh na francúzsky vidiek a vytvára atmosféru nostalgického neskorého leta. Výtvarníčka Ľudmila Várossová do hry s nadčasovou témou navrhla originálne secesné kostýmy, ktoré tiež citlivo dokresľujú koncept inscenácie.

Barón a minister financií v jednej osobe naplánoval sobáš syna Perdicana s neterou Kamilou. Po ich vzájomnom stretnutí však zistí, že matematická logika, ktorú bravúrne ovláda sa nedá uplatniť na túto dvojicu. Nepatrný konflikt prerastie do veľkých vášní. Vznikne pritom i množstvo komických situácií, ktoré poskytujú priestor na majstrovské kreácie pre doyenov hereckého súboru. Posledným krokom k tomu, aby rozvášnená láska naplno ukázala svoju silu a odvrátenú tvár je vznik ľúbostného trojuholníka.

Ústrednú dvojicu v inscenácii stvárňujú Marek Rozkoš a Katarína Rozkošová. V hre sa prelínajú lyrické častí plné citových vzplanutí so sviežou situačnou komikou i šťavnatým humorom.

Nedorozumenia a atmosféra pripomínajúce aktuálnu dobu prinášajú nadčasové posolstvo, ktoré má silný očistný účinok.

Uvedením inscenácie Alfreda de Musseta S láskou sa nezahráva v novom režijnom koncepte M. Kákoša vrcholí dramaturgický koncept 70. sezóny počas ktorej uvádzalo DJGT premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované a prepájalo tak minulosť so súčasnosťou. Inscenácia mala pôvodnú premiéru pod názvom S láskou sa neradno zahrávať v roku 1969 v réžii Petra Jezného.

Nové naštudovanie otvorí dňa 7. júna 2019 46. ročník ZHZ.

Diváci tiež môžu navštíviť predpremiéru dňa 6. júna a prvú reprízu dňa 8. júna 2019.

Účinkujú: Marek Rozkoš, Katarína Rozkošová, Michal Ďuriš, Veronika Slamková, Svetlana Sarvašová, Vladimír Rohoň, Štefan Šafárik, Jana Pilzová, Ján Selecký a.h., Ján Marcinek, Rastislav Kohút

INSCENAČNÝ TÍM

  • Preklad: Žofia Lehocká
  • Réžia: Martin Kákoš
  • Dramaturgia : Ján Chalupka
  • Scéna: Pavol Andraško
  • Kostýmy: Ľudmila Várossová
  • Zhudobnenie básne: Pavol Korduliak

TS: Mgr. art. Ján Chalupka umelecký šéf DJGT