• Ne. jan 29th, 2023

Bažant Kinematograf otvára svoju 17. sezónu a príde premietať aj do Zvolena

autobus Škoda RTO
Tak ako za ostatné roky sa bude opäť premietať z takéhoto autobusu Škoda RTO. Foto: IMG_1979

TS: Aj tento rok sa môžu diváci na celom Slovensku tešiť na výnimočný zážitok z projekcií letného kina pod hviezdami, ktoré príde na kolesách opäť až priamo k nim. Už 1. júla sa už po sedemnásty raz legendárne filmové autobusy Bažant Kinematograf vydajú na cestu po Slovensku a s kolekciou piatich celovečerných slovenských a českých filmov navštívia spolu 30 miest. Bažant Kinematograf bude počas piatich týždňov (7. júl – 12. august) premietať aj na Magio pláži v Bratislave.

Bažant Kinematograf za doterajších 16 rokov premietol vyše 80 celovečerných a viac ako 50 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov a jeho projekcie navštívilo doteraz vyše 710 000 divákov v 60-tich rôznych mestách. Program 17. letnej filmovej sezóny prináša ďalších päť zaujímavých a úspešných slovenských a českých filmov, ktoré sa predstavia divákom vo všetkých kútoch Slovenska.

Premietanie vo Zvolene – Námestie SNP, 20:30

  • 28.8.2019 – Hastrman
  • 29.8.2019 – Dôverný nepriateľ
  • 30.8.2019 – Teroristka
  • 31.8.2019 – Ženy v behu

Sezónu otvorí úspešný český film Teroristka s fantastickou Ivou Janžurovou v úlohe rozhnevanej učiteľky na dôchodku. Ide o vďačný divácky film s vážnou a aktuálnou témou v komediálnom spracovaní Radka Bajgara, ktorého filmový debut Teória tigra mali diváci Bažant Kinematografu možnosť vidieť pred dvoma rokmi. V komediálnom duchu, tentoraz na tému mužsko-ženských a kamarátskych vzťahov, sa nesie aj druhý film Ženy v behu. Českému diváckemu hitu Martina Horského kraľuje vynikajúca česká herečka Zlata Adamovská. O rozmanitosť žánrov sa v tohtoročnom putovnom programe postarajú česko-slovenský triler Karla Janáka o moderných technológiách Dôverný nepriateľ, s Gabrielou Marcinkovou a Vojtěchom Dykom v hlavných úlohách, ako aj romantický, ironický a baladický príbeh Hastrman, pôsobivý debut Ondřeja Havelku, ktorý bol ocenený štyrmi soškami Českého leva vrátane ceny za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Karla Dobrého alias baróna de Caus. Tohtoročnú filmovú päticu uzatvára kultový dobrodružný cestopis Dana Přibáňa  Trabantom tam a zase späť o návrate slávnej „žltej výpravy“ domov po dvanástich rokoch putovania až na samý koniec sveta (ako prezrádzal titul predchádzajúceho filmu o „trabantoch“ z nášho programu v roku 2015 – Trabantom až na koniec sveta).

Ľubica Orechovská, koordinátorka projektu, dodáva: „Bažant Kinematograf sa aj v lete 2019 vracia do slovenských miest a my sa veľmi tešíme, že to aj tento rok vyšlo: že už po 17. raz nám generálny partner Zlatý Bažant prejavil dôveru a dal zelenú prípravám, spoluorganizátori v regiónoch sa potešili našej prítomnosti a boli ochotní opäť pomôcť s prípravou, a čo je hlavné, že vznikli zaujímavé česko-slovenské filmy, ktoré si budete môcť pod letnou oblohou vychutnať vo svojom meste. Ďakujeme všetkým, ktorí Bažant Kinematograf zabezpečujú v teréne a všetkým divákom želáme krásne leto (aj) s našimi projekciami.”

Bažant Kinematograf sa v podobe letného festivalu filmov pod holým nebom s každoročne pestrofarebným programom predstaví tento rok opäť aj na Magio pláži v Bratislave. V termíne od 7. júla do 12. augusta, vždy od soboty do stredy, ponúkne výber kvalitných a úspešných filmových titulov z posledného obdobia, špeciálne filmové uvedenia a tiež filmové novinky.

Zastávky filmových autobusov Škoda RTO počas 17. letnej sezóny BAŽANT KINEMATOGRAF 2019 budú v 30 mestách na Slovensku (v poradí podľa termínov):

  • Trasa 1: Trnava, Partizánske, Prievidza, Handlová, Poprad, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Prešov, Bardejov, Stropkov, Humenné, Michalovce, Košice, Zvolen, Hlohovec;
  • Trasa 2: Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Nové Zámky, Rimavská Sobota, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Martin, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Púchov, Považská Bystrica, Nitra, Piešťany, Šenkvice.

Informácie o filmoch vo výbere putovnej prehliadky Bažant Kinematograf, podrobný rozpis premietaní a program nájdete v prílohe k tlačovej správe a na webstránke www.kinematograf.sk. Aktuálne informácie a prípadné programové zmeny zverejňujeme aj na: http://www.facebook.com/openair.kinematograf.

Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je Zlatý Bažant, partnermi podujatia v roku 2019 sú Telekom a  365.bank, mediálnym partnerom je Rádio FM. Digitalizáciu Kinematografu podporil Audiovizuálny fond.

TS: Bažant kinematograf. Foto: IMG_1979