• Ne. mar 26th, 2023

Zmenami cestovných poriadkov MHD mesto približuje dopravu ľuďom

ByIMG_1979

sep 12, 2019
odovzdavanie autobusov
Autobusy MHD Zvolen. Foto: IMG_1979

TS: Od nedele, 15. septembra dôjde k dodatočným zmenám cestovných poriadkov MHD vo Zvolene. Zvolenský magistrát týmto krokom ihneď reaguje na požiadavky cestujúcej verejnosti v snahe zabezpečiť čo najpriaznivejšie podmienky pre obyvateľov. Ďalšie zmeny poriadkov sa chystajú koncom roka.

Na začiatku septembra sa toho pre cestujúcu verejnosť mnohé zmenilo. Boli zavedené nové prestupné lístky, ktoré zabezpečujú lacnejšie cestovanie na dlhšie trasy, nové zľavy pre študentov a seniorov, klesli ceny mesačných lístkov, zmenilo sa trasovanie liniek a v závislosti na tom tiež cestovné poriadky.

Tie sa samospráva rozhodla po prvých týždňoch prevádzky upraviť tak, aby vyhovela žiadostiam samotných cestujúcich. „Úpravy sa týkali hlavne linky číslo 3, ktorú pripravujeme na otvorenie nového triediaceho strediska na Lieskovskej ceste. Linku 15 sme na návrhy občanov posunuli o 10 minút neskôr, a to na 20:20, pridali sme spoj linky číslo 2 zo zastávky Sekier, dom dôchodcov o 22:50. Okrem toho sme žiadostiam prispôsobili aj linky číslo 5, 6, 9 i 10,“ vyjadril sa zvolenský viceprimátor Vladimír Lupták.

Dodatočnou zmenou cestovných poriadkov od 15. septembra sa mesto snaží reagovať na požiadavky Zvolenčanov. „Každú pripomienku sme starostlivo zvážili a zapracovali tak, aby sme pomohli čo najväčšiemu počtu obyvateľov. Myslím, že sa nám to podarilo a mnohým z nich sme cestovanie uľahčili. Samozrejme, každému sa vyhovieť nedá aj keď sa o to snažíme,“ priblížil Vladimír Lupták.

Ďalšie zmeny koncom roka

S cestovnými poriadkami magistrát neustále pracuje a ich ďalšie úpravy tradične chystá aj na koniec roka. Spoje MHD sa vtedy prispôsobujú zmenám železničných liniek tak, aby cestujúcim čo najlepšie nadväzovali. „Do tohto času sa zameriame aj na doladenie prestupov hlavne v časoch mimo špičku a cez víkendy, kedy je prirodzene nasadených menej spojov,“ upresnil Lupták. K prispôsobeniu cestovných poriadkov dôjde podľa jeho slov aj v roku 2020. Úprava bude založená hlavne na spolupráci s odborníkmi zo Žilinskej univerzity. „V priebehu niekoľkých mesiacov nám pripravia ucelený a profesionálny dokument pre optimalizáciu trás a výkonov MHD. Tieto pozitívne zmeny by mohli cestujúci pocítiť už v polovici budúceho roku,“ tvrdí viceprimátor.

Ak by do tejto doby mali Zvolenčania akékoľvek pripomienky ku zmenám spojov, môžu sa na zvolenský magistrát obrátiť. „Ani jedna pripomienka u nás nekončí v koši. Každú z nich zvažujeme, zaoberáme sa ňou a premýšľame, ako ju čo najlepšie zapracovať,“ uzatvára Vladimír Lupták. Obyvatelia môžu so svojimi podnetmi kontaktovať zodpovedných pracovníkov na Mestskom úrade vo Zvolene na adrese dgdovin@zvolen.sk.

TS: Ing. Ľubomíra Honíšková, šéfredaktorka Zvolenských novín, Zvolen. Foto: IMG_1979