• Št. dec 8th, 2022

Olympiádu vo varení bryndzových pirohov vyhrali Zelienkovci

Spoločná fotografia účastníkov Olympiády vo varení bryndzových pirohov. Foto: IMG_1979

Druhú septembrovú nedeľu 15.9.2019 ožilo zvolenské námestie súťažným podujatím v kulinárskom duchu, s množstvom sprievodného kultúrneho programu.

Tu pri fontáne sa konal v poradí už štvrtý ročník Olympiády vo varení bryndzových pirohov, ktorý opäť pritiahol nespočetné množstvo nielen zvedavcov a až do záveru podujatia tu vládla fantastická atmosféra.

Hlavným organizátorom bol Marek Rojík zo Zvolenského kultúrneho centra a samotné podujatie počas celého trvania moderoval Štefan Črep, ktorý v rámci sprievodného programu predviedol konečnú výrobu bryndze a všetkých občas zabával vtipmi.

Skôr, než si napíšeme viac, treba pre upresnenie spomenúť, že celá akcia sa konala v rámci Regionálnych olympijských hier, ktoré boli zavŕšené práve týmto kulinárskym podujatím.

Štart a suroviny mali všetci rovnaké, až na OZ Celia stred a teda bolo na nich, aké tajné ingrediencie si ešte navyše pridajú, aby prilákali čo najviac hladošov, ktorí prispejú čo najväčšou sumou peňazí. A práve v tomto spočívala celá pointa. Tím, ktorý vyzbiera najviac peňazí sa stane víťazom celej súťaže a vyzbieraný obnos bude venovaný OZ Svetielko nádeje na pomoc deťom s onkologickými chorobami.

Zvedavci, ktorí sem počas dňa prišli a bolo ich doslova neúrekom sa mohli občerstviť aj v opodiaľ stojacich stánkoch a boli tu aj stánky s ľudovými remeslami. Okrem toho svoj stánok tu mal aj POS Zvolen a opodiaľ OZ Slovenský šport, ktorý nielenže čapoval pivo a kofolu, ale naberal aj guláš. A aby sa na niečo nezabudlo, okrem trenažéru dojenia na lúke za pódiom sa o deti staralo CVČ Domino Zvolen.

Aby to všetko malo tú správnu a nefalšovanú atmosféru v ľudovom duchu, postupne po 15-tej hodine sa na pódiu vystriedalo niekoľko folklórnych súborov – DFS Pyrťan zo Zaježovej, Heligonkári z Hontu, Selenčanky (Vojvodinskí Slováci žijúci na Slovensku) a na záver Ľudová hudba Ľubomíra Paprčku.

Odštartovala aj Detská škola gastronómie, na ktorej deťúrence pod dozorom pripravovali slivkové pirohy a išlo im to viac než bravúrne.

Počas troch hodín jednotlivé tímy vo svojich stánkoch makali doslova o sto šesť a pri takmer všetkých stánkoch bol nekonečný zástup ľudí a panovala tu fantastická atmosféra.

Po 18-tej prišlo na rad sčítanie peňazí a následne pred pódiom sa vyhlásili výsledky.

Prvenstvo si odnieslo Divadlo Zelienka, na druhom mieste sa umiestnilo Svetielko nádeje a tretie skončilo OZ Celia stred.

Pre Svetielko nádeje sa tak v tento podvečer vyzbieralo 1988,50 €, ktoré deťom dozaista poslúžia.

Nech sa páči od nás ešte pár fotografií a nejaké to video.

Selenčanky (Vojvodinskí Slováci žijúci na Slovensku)

DFS Pyrťan zo Zaježovej

Fotogaléria – Olympiády vo varení bryndzových pirohov

Článok, foto a video: IMG_1979