• Št. nov 30th, 2023

10. ročník Noci divadiel bude v znamení Nežnej

Autor IMG_1979

okt 17, 2019 ,
Záverečná bodka tohto podujatia bude tak ako za ostatné roky pred divadlom. Foto: MG_1979

TS: Európske podujatie NOC DIVADIEL už po desiaty krát exkluzívne spája jednotlivé slovenské a európske divadlá a posilňuje vzťah javiska s divadelným publikom a lokálnym prostredím. NOC DIVADIEL vznikla v Chorvátsku, na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave a za jej najdôležitejšie atribúty považuje otvorenosť, interakciu a prepájanie. Tematicky sa tento ročník zameriava na Nežnú revolúciu. Tretia novembrová sobota bude v Divadle Jozefa Gregora Tajovského patriť noci, počas ktorej nezhasneme, ale naopak – ponúkneme netradičnejšie zážitky a spolu s divákmi oživíme viaceré divadelné priestory.

V úvodnej diskusii s autorkou hry Antikvariát, spisovateľkou a aktivistkou Ľubou Lesnou od 19:30 v divadelnom foyer si spoločne pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie.

O 21:00 sa epicentrum diania z foyer presunie na javisko. Inscenácia ANTIKVARIÁT vychádza z rovnomennej novely Ľuby Lesnej z knihy Tisícročná žena. Je to divadelná produkcia Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave v réžii Viery Dubačovej, v ktorej účinkujú herci EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ, LUCIA LAPIŠÁKOVÁ, MICHAL ĎURIŠ a MILOŠ CIBULA. Ide o mrazivé historické fakty, ktoré súvisia s populárnym bratislavským antikvariátom Steiner v období protižidovských represálií na začiatku štyridsiatych rokov, v nacistickom Slovenskom štáte. Arizoval ho známy slovenský spisovateľ Ľudo Ondrejov. Protagonisti predstavenia sa stretávajú na výstave, venovanej známemu spisovateľovi. Spolu s návštevníkmi si výstavu pozerá aj Lydka, ktorá pochopila, že teraz prišiel čas pre jej príbeh… Po skončení predstavenia je pred budovou DJGT naplánované tradičné

stretnutie pri Novembrových sviečkach, kde si spolu s hosťami, divákmi a okoloidúcimi pripomenieme odkazy Nežnej revolúcie.

V sobotu 16. novembra vás pozývame na stretnutie s umeleckým súborom DJGT a atraktívnymi hosťami v nezabudnuteľnej atmosfére odkazu o potrebe slobody a obhajovania ľudských hodnôt, ktoré si treba vytrvalo pripomínať tak v divadle ako i v našej spoločnosti.

PROGRAM:

19:30 horné foyer DJGT

  • V úvodnej diskusii s autorkou hry Antikvariát, spisovateľkou a aktivistkou Ľubou Lesnou od 19:30 v divadelnom foyer si spoločne pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie.

21:00 predstavenie – Ľuba Lesná: ANTIKVARIÁT

Po skončení predstavenia je pred budovou DJGT naplánované tradičné stretnutie pri Novembrových sviečkach, kde si spolu s hosťami, divákmi a okoloidúcimi pripomenieme odkazy Nežnej revolúcie.

Mgr. Art. Jan Chalupka umelecký šéf DJGT