• Št. nov 30th, 2023

Krajská knižnica hostila archeológov Pustého hradu

Autor IMG_1979

nov 16, 2019
V Krajskej knižnici to praskalo doslova vo švíkoch. Foto: IMG_1979

V podvečer druhého novembrového štvrtka 14.11.2019 doslova praskala vo švíkoch študovňa Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra, nakoľko sa tu konal v poradí už 10. ročník podujatia pod názvom Výsledky výskumov a obnovy ako aj stravovanie na stredovekom hrade.

Prednášky boli zamerané na prezentácie najnovších objavov na Pustom hrade vo Zvolene a na vízie do budúcnosti. Okrem toho sa tu dalo dozvedieť o nájdenom novorodeniatku pri múre Horného Pustého hradu, ktoré dostalo meno Emil a všetko, čo bolo o ňom zdokumentované prezentovala Mgr. Mária Putško.

Okrem toho sa debatovalo aj o stravovaní nielen na Pustom hrade, ale aj na Peťuši a došlo aj na samotnú konfrontáciu druhu a kvality mäsa.

Samozrejme, nechýbala prednáška o rekordnej sezóne, čo do počtu nájdených nálezov, ktorú tu prezentoval Mgr. Miloš Čierny.

Výsledky výskumu v knižnici prezentovali PhDr. Ján Beljak, PhD. (Archeologický ústav SAV), doc. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD. (Katedra archeológie UKF v Nitre), Mgr Mária Putško.

Tak, ako za ostatné roky, aj tentoraz prinášam videozáznam z tohto podujatia, aby ste sa dozvedeli všetko podstatné, čo tu v tento podvečer bolo prezentované.

Archeologické nálezy na Dolnom a Hornom Pustom hrade 2019

Novorodenec Emil z Pustého hradu

Plán výskumu, obnovy a rozvoja cestovného ruchu v najbližšom čase 

Fotogaléria

Článok, foto a video: IMG_1979