• Št. jún 8th, 2023

Divadlá vyrazia za divákmi do regiónov, projekt podporí kraj 30-tisíc eurami

ByIMG_1979

feb 6, 2020 ,
Javisko DJGT – Pom Pomove rozprávky. Foto: IMG_1979

TS: V Roku slovenského divadla prichádzajú divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja za svojimi divákmi do regiónov. Cieľom je priniesť umelecký zážitok aj ľuďom, ktorí nemajú možnosť divadlo navštíviť v jeho domovskom stánku.

Tri divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja odohrajú v Roku slovenského divadla spolu 27 výjazdových predstavení rôznych žánrov. Jedinečný projekt podporil BBSK sumou 30-tisíc eur, cieľom je dostať divadlo priamo k divákom v rôznych kútoch kraja.

„Svoje predstavenia v regiónoch uvedú Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského a Divadlo Štúdio tanca. Radi by sme profesionálne divadlo priblížili širokej verejnosti a urobili ho dostupným aj pre tých, ktorí nemajú možnosť navštíviť ho v jeho sídle,“ povedal Peter Černek, vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK.

Domáci predskokani

Výjazdové predstavenia po kraji sú zároveň ochutnávkou repertoáru divadiel a pozvánkou do ich domovských stánkov. Prvé takéto predstavenie odohralo ešte v januári v kaplnke Zvolenského zámku banskobystrické Divadlo Štúdio tanca, ktoré tu uviedlo inscenáciu Ghost / Prízrak.

„Divadlo uchopilo myšlienku Banskobystrického samosprávneho kraja a rozhodlo sa do tohto projektu zapojiť aj domácich obyvateľov, ktorí sa venujú tancu, a to v úlohe miestnych predskokanov. Každé predstavenie bude mať svojho lokálneho ambasádora pre dané miesto konania,“ doplnil Peter Černek.

Najbližšie sa na toto predstavenie môžu tešiť diváci v Lučenci, kde sa tanečníci predstavia už 21. februára v priestoroch Synagógy. Domácich predskokanov im bude robiť tanečný odbor SZUŠ Lučenec – Opatová.

Predstavenia pre deti aj dospelých

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ponúkne zo svojho repertoáru v rámci výjazdových predstavení nesmrteľnú komédiu Čertice – o ženách, ktoré už pred tristo rokmi vedeli dobre zametať s mužmi, kultovú inscenáciu Svet (podľa) Urbana, v ktorej štyria charizmatickí herci prechádzajú Urbanovým nevšedným životom a inšpiratívnym dielom s desať naživo hranými a spievanými piesňami, aj inscenáciu o živote významného realistického spisovateľa a dramatika Jozefa Gregora Tajovského s názvom Na konci…

Najbližšie sa DJGT predstaví so svojou inscenáciou Mandragora na výjazdovom predstavení 20. marca v Hriňovej, na festivale Hriňovské dni divadla. Divákom ponúkne nový pohľad na uznávanú renesančnú komédiu o oklamanom paroháčovi.

Pre malých divákov pripravujú dobrodružné príbehy tajomného Pom Poma v inscenácii Pom Pomove rozprávky.

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí, ktoré v tomto roku oslavuje 60. výročie svojho založenia, vybralo detské predstavenia zo stáleho repertoáru, napríklad O malej sove, ktorá sa bála tmy, či Dve

rozprávky na brušku, ale ponúkne aj novinky – pre najmenších Šepoty lesa a pre teenegerov a dospelých Tajomný maják – prvú divadelnú adaptáciu diela Xenie Dragunskej na Slovensku v réžii oceňovanej divadelnej režisérky Júlie Rázusovej.

Presné miesta a termíny jednotlivých predstavení budú priebežne aktualizované na sociálnej sieti, na stránke Rok divadla

Rok slovenského divadla 2020 je celoročný projekt vyhlásený Vládou SR v gescii Ministerstva kultúry SR a jeho rezortných inštitúcií a prinesie so sebou rôzne divadelné inscenácie, výstavy a iné podujatia zamerané na slovenské divadlo.

TS: Lenka Štepáneková. Foto: IMG-1979