• Ut. dec 6th, 2022

Banskobystrický kraj otvoril karanténne centrum pre ľudí z prvej línie

ByIMG_1979

apr 9, 2020
Karanténne centrum. Foto: zdroj TS

TS: Banskobystrický samosprávny kraj otvoril prvé karanténne centrum na svojom území. Nachádza sa v priestoroch Školského internátu pri SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene a určené je pre ľudí v prvej línii.

Bezpečné miesto na strávenie karantény tu BBSK, ktorý je zároveň prevádzkovateľom zariadenia, poskytne lekárom a zdravotníckym pracovníkom, zamestnancom zariadení sociálnych služieb, hasičom, záchranárom, polícii či lekárnikom.

Karanténne centrum vo Zvolene má kapacitu 45 dvojlôžkových buniek a uviesť do prevádzky sa ho vďaka pomoci vedenia internátu i školy podarilo v rekordne krátkom čase.

„Je nesmierne dôležité, aby ľudia, ktorí denne nasadzujú svoje zdravie a životy v boji s pandémiou nového koronavírusu, mali zabezpečený priestor, kde môžu stráviť prípadnú karanténu tak, aby neohrozili svojich najbližších. Pre tento účel sme zriadili a prevádzkujeme karanténne centrum vo Zvolene, ktoré zostáva v gescii Banskobystrického samosprávneho kraja,“ povedal župan Ján Lunter, ktorý zároveň poďakoval všetkým zamestnancom internátu i dobrovoľníkom za ich nasadenie.

Na rozdiel od štyroch karanténnych centier, ktoré v priestoroch stredoškolských internátov v Lučenci, Rimavskej Sobote, Banskej Štiavnici a na Internátnej ulici v Banskej Bystrici kraj pripravil pre potreby Ministerstva vnútra, tu nebudú umiestňovaní ľudia, vracajúci sa zo zahraničia.

„Štyri internáty, ktoré sme pre účely karanténnych centier vytypovali na začiatku krízy, prevzalo pod svoju správu ministerstvo vnútra a určilo pre repatriantov. Na prevádzku sú materiálne a technicky zo strany kraja pripravené, vyzdvihol by som spoluprácu s mestom Lučenec, ktoré poskytlo mimoriadnu súčinnosť pri zabezpečovaní vybavenia karanténneho centra v meste,“ doplnil Ján Lunter s tým, že o ich uvedení do prevádzky rozhodne Ministerstvo vnútra SR.

Registrácia pre ľudí v prvej línii do karanténneho centra vo Zvolene prebieha počas pracovného týždňa telefonicky, cez víkendy prostredníctvom online formulára. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na internetovej stránke http://www.bbsk.sk/koronavirus v časti Karanténne centrá.

Kraj pripravuje prevádzku aj ďalších karanténnych centier na svojom území, celkovo ich tu bude osem, s maximálnou kapacitou 478 lôžok.

Okrem karanténneho centra vo Zvolene by malo byť v gescii kraja aj budúce karanténne centrum v Brezne, kam župa plánuje okrem zamestnancov z prvej línie umiestňovať aj ich rodinných príslušníkov a ľudí, ktorí požiadajú o dobrovoľnú karanténu.

Fotogaléria

TS: Lenka Štepáneková – vedúca oddelenia komunikáci. Foto: zdroj TS