• Št. mar 30th, 2023

Zvolenské divadlo vysiela vo virtuálnom priestore

ByIMG_1979

apr 9, 2020
DJGT Zvolen. Foto: IMG_1979

TS: Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pokračuje v dialógu so svojimi divákmi a priateľmi vo virtuálnom internetovom priestore. Tieto aktivity síce nenahradia zážitok vzájomného prepojenia “tu a teraz”, ktorý je podstatou divadelného umenia, ponúkajú však iné benefity.

Patrí k nim uistenie, že všetci prežívame náročné obdobie a všetci sa s ním potrebujeme vysporiadať po svojom. Aj herci a herečky zvolenského divadla čelia nezvyčajnej situácii. Pretrvávajúce zatvorenie divadiel ich odrezalo od kolegov aj od divákov, ktorých vďaka stovkám spoločných predstavení a podujatí vnímajú ako členov širokej rodiny. Každý však považuje bezpečnosť za prvoradú. Zvolenské divadlo preto už pár dní po zatvorení začalo posilňovať komunikáciu s divákmi prostredníctvom sociálnych sietí a youtube kanálu DJGT. Veľký ohlas vzbudila nahrávka Posolstva k Svetovému dňu divadla 2020, kde herci zo svojich domov nahrali každý zvlášť svoju časť Posolstva a aspoň na diaľku sa tak spojili s divákmi.

Od štvrtka 9. apríla 2020 zjednotí DJGT svoje hlavné internetové aktivity pod hlavičku VYSIELANIE DJGT. Pod touto hlavičkou nájdu diváci počas pracovných dní videá v piatich okruhoch: pre deti, pre študentov, pre seniorov, príbehy pre dušu a spolu to zvládneme.

Za dramaturgickým konceptom vysielania stoja umelecký šéf Ján Chalupka a dramaturgička Uršuľa Turčanová pod supervíziou riaditeľky DJGT Jany Raffajovej s aktívnym prispením členov a členiek umeleckého súboru DJGT. Spracovanie videí a ich zverejňovanie na youtube kanáli DJGT a na sociálnych sieťach divadla zabezpečuje Gabriela Valentínyová. Aktivity prebiehajú s podporou zriaďovateľa DJGT, Banskobystrického samosprávneho kraja.

Prianím divadla je prihovoriť sa adresne pravidelným návštevníkom divadla – deťom, študentom, dospelým i seniorom. Divadlo má aj vzdelávaciu úlohu a tú chceme teraz akcentovať. Príbehy pre dušu majú za cieľ povzbudiť všetkých, ktorí čelia tlaku náročných dní. Okruh Spolu to zvládneme zas prinesie veselé i vážne tipy, ako zvládnuť aktuálne výzvy. A najdôležitejším zámerom je podporiť

vzájomnú medziľudskú solidaritu v našom meste, v našom kraji, v našom štáte, v našom svete – pretože všetci sme teraz na jednej lodi a na jednom mori.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová – dramaturgička DJGT Zvolen