• Ne. jan 29th, 2023

Vo zvolenskej nemocnici už môže byť pri pôrode aj otec dieťaťa

TS: Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL, zaviedla v týchto dňoch novinku, ktorú určite ocenia mnohé budúce mamičky. Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení opätovne umožnili pri pôrode prítomnosť otca dieťaťa, resp. inej sprevádzajúcej osoby.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice Zvolen malo, rovnako ako väčšina nemocníc na Slovensku, zákaz sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Po dôkladnom prehodnotení situácie a na základe odborných stanovísk je vo zvolenskej nemocnici opätovne prítomnosť otca či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode možná. Jednoznačne je dokázaný prínos nielen z pohľadu „well being“ rodičky, ale na základe analýzy Cochrane Library pozitívny efekt aj pre novorodenca. Prítomnosť otca alebo blízkej osoby pozitívne ovplyvňuje prebiehajúci pôrod, znižuje úroveň stresu a vnímanie bolesti rodičkou, čo vedie k nižšej potrebe intervencií zo strany personálu pôrodnice a nižšej spotrebe analgetík. Nemocnica však upozorňuje, že prítomnosť rodinného príslušníka pri pôrode je nenárokovateľná a každá žiadosť bude dôkladne prehodnotená primárom alebo lekárskym personálom oddelenia individuálne.

Zároveň aj pri pôrodoch platia prísne opatrenia a hygienické požiadavky, teda rodička aj jej blízka osoba musia po celú dobu pôrodu použiť tvárovú masku, čiapku, rukavice a jednorazový plášť. Rodinný príslušník tiež musí dodržiavať usmernenia personálu, predovšetkým obmedzenie pohybu na pôrodnej sále.

Počet narodených detí v Nemocnici Zvolen od začiatku roku dosiahol číslo 325, počas obdobia pandémie sa narodilo 128 detí.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková Hovorkyňa skupiny AGEL SK