• So. mar 25th, 2023

Všetko pripravené na otvorenie EYOF 2022, budúce hviezdy športu zažiaria v Banskej Bystrici

ByIMG_1979

júl 24, 2022

TS: (Banská Bystrica, 24. 7. 2022) – Slovensko sa dočkalo. Európsky olympijský festival mládeže je v krajine pod Tatrami oddnes realitou. Jeho16. letnú edíciu, ktorú od 24. do 30. júla 2022 bude hostiť Banská Bystrica a okolie, slávnostne otvoria v nedeľu od 20.30 h v banskobystrickom Parku pod Múzeom SNP za účasti športovcov a realizačných tímov zo 48 zúčastnených krajín, ako aj ďalších účastníkov a hostí EYOF Banská Bystrica 2022. Oficiálne otvorenie s kultúrnym programom a zapaľovaním ohňa mieru priblíži mladým športovcom a návštevníkom olympijského hnutia a podstatu tohto športového podujatia.

“Po dlhom čakaní a ročnom odklade sme sa dočkali najväčšieho multišportového podujatia v novodobej histórii Slovenska. Vnímame ho ako skvelú príležitosť zviditeľniť prostredníctvom športu našu krásnu krajinu v celej Európe. Športové podujatia v celom svete sú nezaplatiteľnou reklamou pre organizátorskú krajinu,” uviedol prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel.

Slovensko organizuje EYOF v neľahkom období. Slovenský olympijský a športový výbor vyvíjal už od roku 2016 veľkú iniciatívu, aby bol Európsky olympijský festival mládeže na Slovensku úspešný. “Museli sme sa vyrovnať s viacerými prekážkami, ktoré nám stáli v ceste. Som presvedčený, že sa ukáže naša slovenská pohostinnosť a schopnosť zorganizovať aj v ťažkých podmienkach významné súťaže a preteky,” skonštatoval Siekel, ktorý zdôraznil, že v rámci Slovenského olympijského a športového výboru venovali v ostatnom čase veľkú pozornosť púti ohňa mieru do Banskej Bystrice. “Vďaka našim olympijským klubom a školám, s ktorými spolupracuje SOŠV a ktoré sa zapojili do Olympijského kultúrneho a vzdelávacie programu OCEP, zavítalo posolstvo mieru a priateľstva do všetkých slovenských krajov a oslovilo tisícky
ľudí, predovšetkým mladšieho veku. Teraz sa ohňová pochodeň vracia späť do Banskej Bystrice a už sa tešíme ako pod jej žiarou budeme v nasledujúcich dňoch sledovať športové výkony najlepších mladých európskych športovcov.”

Šance pre mladé talenty ukázať potenciál

Nadišiel deň “D”, na ktorý čakali nielen organizátori, ale najmä mladí športovci. Po nedeľňajšom slávnostnom otvorení budú od pondelka v srdci Slovenska súťažiť budúce hviezdy svetového športu. “Som rád, že som v jednej z najvášnivejších športových krajín v Európe. Slovensko sa stane piatou krajinou, ktorá bude hostiť zimný aj letný EYOF. Je to vynikajúci úspech a náznak záväzku krajiny poskytnúť svojej ďalšej generácií príležitosť vyniknúť v športe a viesť aktívny a zdravý život. Chcem poďakovať banskobystrickému organizačnému výboru, Slovenskému olympijskému a športovému výboru a všetkým ich partnerom za ich tvrdú prácu, vďaka ktorej majú naši mladí športovci šancu ukázať svetu svoj potenciál. Tento týždeň zažiari viac ako 2 000 budúcich hviezd, ktoré stelesňujú hodnoty dokonalosti, priateľstva a rešpektu v desiatich olympijských športoch. Veľa šťastia všetkým súťažiacim, užite si podujatie a odneste si spomienky, ktoré vám zostanú na celý život,” zaželal si prezident Európskych olympijských výborov (EOV) Spyros Capralos.

Mesto pod Urpínom otvára svoju pohostinnú náruč

Banská Bystrica sa mení na mesto plné športu, väčšina účastníkov dorazila počas víkendu do dejiska EYOF, na ktorom sa bude v desiatich športoch – v atletike, bedmintone, basketbale, cestnej cyklistike, džude, hádzanej, plávaní, športovej gymnastike, tenise a volejbale bojovať o dvanásť desiatok medailových kolekcií. “Ešte dnes mám v živej pamäti ten pocit, keď som stál v roku 2019 v Baku na pódiu pri preberaní vlajky ako pomyselnej štafety a pozýval mladých športovcov z celej Európy do srdca Slovenska. Vtedy som ešte vôbec netušil, aká dlhá a náročná cesta bude pred nami. Dnes môžem skonštatovať, že to bol náročný beh na dlhé trate cez mnohé prekážky. Napriek viacerým nástrahám sa nám za uplynulé obdobie podarilo zrekonštruovať a obnoviť športovú infraštruktúru, ubytovacie kapacity pre mládež, zapojiť do organizácie stovky ľudí, rozvíjať a propagovať šport v meste i regióne, vďaka čomu môžeme motivovať mladých ľudí k športovaniu. Od štartu najväčšieho multišportového európskeho olympijského podujatia EYOF 2022 nás delí už len niekoľko hodín. Ulice Banskej Bystrice zaplavujú stovky dobrovoľníkov, športovcov a športových výprav i domácich a zahraničných návštevníkov. Som presvedčený, že nasledujúce dni odprezentujeme Banskú Bystricu pred európskym športovým svetom len v tom najlepšom svetle. Všetkých vás srdečne vítam v meste, ktoré má svoje čaro a otvára vám svoju pohostinnú náruč,” povedal primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý je zároveň aj prezident organizačného výboru.

Na jeho slová nadviazal výkonný riaditeľ organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022 Peter Hamaj: “Všetko vrátane športovísk je pripravené. My ešte dolaďujeme posledné detaily. Môžeme povedať, že sme nachystaní, aby sa podujatie začalo. Výpravy 48 zúčastnených krajín už pricestovali vrátane jedného športovca z tímu utečencov. Celkový počet členov výprav predstavuje 3328 ľudí, z toho je 2252 športovcov – 1125 chlapcov a 1127 dievčat.Celkovo sme vydali 7369 akreditácií. Najmenšiu výpravu má Monako s trojčlenným zastúpením vrátane dvoch športovcov. Najväčšiu vyslalo Slovensko, tvorí ju 210 členov, 204 bez rozhodcov, z toho 149 športovcov, druhá najväčšia je nemecká s počtom 180 členov. Najstarší športovec je turecký volejbalista Hilmi Sahin, ktorý prvého januára oslávil 19. narodeniny.  Naopak, najmladšia je slovenská basketbalistka Tamara Mandelíková, ktorá v posledný augustový deň bude mať pätnásť rokov.”

Cassar oceňuje odhodlanie, obetavosť a pracovitosť organizátorov

Dohľad nad niekoľkoročnými prípravami EYOF Banská Bystrica 2022 mala koordinačná komisia Európskych olympijských výborov. Jej predstavitelia si uvedomujú, akým náročným obdobím aj vzhľadom na situáciu vo svete museli prejsť organizátori. “Európsky olympijský festival mládeže je nepochybne najprestížnejším olympijským multišportovým mládežníckym podujatím patriaci EOV. Keď valné zhromaždenie Európskych olympijských výborov poverilo Slovensko organizáciou EYOF a následne schválilo za jeho dejisko Banskú Bystricu, nikto netušil, že onedlho prejdeme jednou z najhorších pandémií, ktoré zasiahli celý svet na dlhé mesiace. Trvá to až dodnes, čo má za následok obrovské finančné straty, problémy a takmer úplné zastavenie podnikania a investícií. Nedávno prišla vojna na Ukrajine, ktorá opäť prehlbuje svetovú finančnú krízu. Všetky tieto negatívne udalosti mali veľmi zlý dopad na všetky krajiny. Napriek tomu tu dnes už čoskoro otvoríme ďalšiu edíciu EYOF, a to vďaka odhodlaniu a obetavosti prezidenta organizačného výboru Jána Noska, ktorý si uvedomil dôležitosť usporiadania tohto podujatia pre obnovu Banskej Bystrice, a jeho pracovitému organizačnému výboru spolu s podporou prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Antona Siekela a finančnou podporou vlády SR,” vyjadril sa šéf koordinačnej komisie Európskych olympijských výborov (EOV) Joseph Cassar.

Hrdosť ambasádorky na EYOF na Slovensku

Na Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici sa nesmierne teší aj jedna z jeho ambasádoriek Danka Barteková. “Pre mňa ako fanúšika olympizmu a štvornásobnú olympioničku to bude určite veľmi emotívne. Cítim obrovskú hrdosť, že podujatie takýchto rozmerov sa organizuje u nás na Slovensku. Pevne verím, že v nás všetkých EYOF zapáli lásku k športu a pripomenie nám, aké dôležité hodnoty pre život sa vďaka nemu môžeme naučiť. Práve pre mladé športové nádeje je olympiáda veľkou výzvou a prelomovým momentom v ich športovej kariére,” povedala úspešná strelkyňa a členka MOV, ktorá pred necelými dvoma mesiacmi pricestovala s ohňom mieru pre EYOF 2022 z talianskeho Ríma, sídla EOV.

Na podujatí organizátori očakávajú vyše šesťtisíc akreditovaných osôb, z toho bude približne 2300 športovcov. Okrem Banskej Bystrice budú dejiskami súťaží Zvolen, Detva, Slovenská Ľupča a Badín. Srdcom športu a hlavnou športovou dedinou bude SPORT PARK EYOF, ktorý bude hostiť 5 športov –
atletiku, plávanie, džudo, tenis a bedminton. Na zrekonštruovanom banskobystrickom zimnom štadióne budú gymnastické súťaže. Vstup na športoviská bude pre divákov bezplatný.

EYOF 2022, OTVÁRACÍ CEREMONIÁL, 24. JÚL 2022 O 20:30 HOD.

  • Úvod otváracieho ceremoniálu patrí protokolárnym povinnostiam – sprievodu 48 národných výprav, vztýčeniu vlajky SR, príchodu a vztýčeniu vlajky Európskych olympijských výborov.
  • Úvodné príhovory budú v podaní prezidenta Európskych olympijských výborov Spyrosa Capralosa a prezidenta organizačného výboru EYOF – primátora Banskej Bystrice Jána Noska.
  • Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 otvorí predseda NR SR Boris Kollár.
  • Najvýraznejším momentom úvodu otváracieho ceremoniálu je bezpochyby príchod a zapálenie ohňa mieru. Tejto úlohy sa zhostili ambasádori podujatia, a zároveň olympijskí víťazi, Anastazia Kuzminová a Matej Tóth.
  • Sochu na zapálenie ohňa vyrobil akademický sochár Ján Ťapák a symbolizuje schody k úspechu – tvrdú prácu a cestu športovca, na ktorej konci môže dosiahnuť najväčší úspech – získať medailu.
  • Druhá časť otváracieho ceremoniálu sa zameriava na umelecké vystúpenia. Chýbať nebude krátky film o regióne, Banskej Bystrici a o Slovensku. Následne vystúpi Tomáš Juhás, sólista Opery SND s áriou Nessun dorma, ktorá je o láske a víťazstve, a práve víťazstvo je spojené so športom.
  • Počas celého programu nás bude sprevádzať Orchester Slovenskí symfonici pod vedením dirigenta Adriána Kokoša.
  • V programe sa ďalej predstaví Slovenské divadlo tanca, Orchester Cigánski diabli s ukážkou novej tanečnej feérie Cigáni idú do neba, nasledovať bude dynamické číslo Show of hands v podaní dievčat zo skupiny The Wave a Folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice s tancami z Podpoľania.
  • Vrcholom večera a otváracieho ceremoniálu je filmová skladba A Million Dreams, ktorá bude patriť vystúpeniu detských sólistov a dievčenskému zboru. Vystúpenie bude sprevádzať video reflektujúce na sny najmladších športovcov, ktoré sa môžu naplniť len tvrdou prácou.
  • Na pódiu vystúpia stovky umelcov. Ak k nim pripočítame aj športové výpravy, tak sa na pódiu objaví až takmer 4 000 účinkujúcich.

TS: Elena Smrigova PR and Communication