• St. mar 22nd, 2023

Poznáme víťaza súťaže: Budova bývalého gymnázia vo Zvolene dostane nový tvar aj využitie

ByIMG_1979

aug 13, 2020
Vizualizácia GMB Zvolen. Foto: zdroj TS

TS: Z písmena H na číslicu 8. Tak bude vyzerať premena budovy niekdajšieho Gymnázia Mateja Bela na zvolenskom sídlisku Sekier-Lipovec. Zmeny čakajú tiež jeho funkčné využitie, vzniknú tu priestory pre sociálne služby, vzdelávanie aj obchody. Verejná architektonická súťaž revitalizácie budovy i areálu, ktorú vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj, už pozná svojho víťaza.

Zariadenie sociálnych služieb s vlastným zeleným átriom, denný stacionár, obchody, služby, priestory pre vzdelávanie či komunitné centrum. Tak by mal podľa víťazného architektonického návrhu vyzerať interiér dnes nevyužívanej budovy bývalého Gymnázia Mateja Bela na sídlisku Sekier-Lipovec vo Zvolene.

Víťazom verejnej architektonickej súťaže návrhov, ktorú vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), sa stal bratislavský ateliér N/A. Práve ich návrh najviac zaujal nezávislú odbornú porotu z Česka a Slovenska, zloženú z autorizovaných architektov a architektov – zástupcov miestnej aj regionálnej samosprávy.

„Víťazný návrh naplnil najlepšie lokalitný program, rovnako najviac zaujal svojim jasným dispozičným riešením. Navrhuje jednopodlažnú dostavbu severovýchodného átria so zelenou strechou a dvojpodlažnú prístavbu nového krídla, čím vznikne zaujímavé a priestorovo optimálne riešenie pre všetky navrhované funkcie. Nosné komerčné priestory pre dve väčšie prevádzky – drogériu a potraviny navrhnuté na prízemí dopĺňajú stredne veľké a malé komerčné prevádzky, denný stacionár pre dvadsať klientov či komunitné centrum s viacúčelovou sálou prepojenou s otvoreným juhozápadným átriom. Poschodie je navrhnuté pre potreby pobytového zariadenia sociálnych služieb pre 40 klientov, vzdelávacie služby a voľnočasové aktivity,“ hovorí Hana Kasová, vedúca oddelenia územného plánovania a životného prostredia Úradu BBSK.

Celá revitalizácia budovy a areálu je odhadovaná na 4,2 milióna eur, v ideálnom prípade by mohla byť ukončená do konca roka 2022.

„Náš návrh počíta s tým, že budova by sa mohla stať centrom sídliska. Má potenciál na to, aby priťahovala ľudí, pretože jej funkčná skladba je mimoriadne pestrá. Myslíme si, že je dobre, aby pred budovou vznikol bohatý park plný vybavenia pre mamičky s deťmi, pre tínedžerov a športovcov, ktorí tam môžu tráviť voľný čas. Zaujímavý parkový priestor môže vzniknúť aj smerom ku kostolu,“ povedal architekt Benjamín Bradňanský z víťazného ateliéru N/A.

Spoločenská zhoda

Banskobystrický samosprávny kraj vyhlásil súťaž návrhov ešte 14. apríla, predchádzali jej stretnutia a diskusie s obyvateľmi lokality, miestnou samosprávou i krajskými poslancami. Nakoniec porota vyberala z desiatich súťažných návrhov.

„Našou snahou je dať nevyužívaným budovám druhú šancu tak, aby tieto projekty nezaťažovali rozpočet kraja a boli samofinancovateľné. Úver na rekonštrukciu budú splácať nájmy z komerčných prevádzok, stále tu však zostane dostatok priestoru pre verejnoprospešné aktivity či napríklad zariadenia sociálnych služieb,“ hovorí vicežupan Ondrej Lunter s tým, že podobný model revitalizácie uplatňuje kraj aj v prípade nevyužívaných budov na „Kačici“ v Banskej Bystrici či na Povrazníku v Banskej Štiavnici.

„Ďalšou výhodou je to, že nestratíme nad týmto priestorom kontrolu. Ak by sme budovy rozpredali developerom, už nikdy by sa do nich verejná funkcia nevrátila,“ doplnil Ondrej Lunter.

Pracovníci župy predstavili víťazný návrh v pondelok krajským poslancom za Zvolen, pozvanie na prezentáciu prijali traja z nich.

„Vznikne tu multifunkčný objekt, ktorý spĺňa všetky kritériá zadania. Po rekonštrukcii určite prinesie obyvateľom tejto lokality vyššiu kvalitu života. Oceňujem tiež súťaž návrhov, je to veľmi dobrý nástroj ako získať zaujímavé riešenia,“ povedal poslanec Milan Čarnoký.

Nielen výsledok, ale i samotný proces, ocenil aj poslanec Ján Beljak. „Teším sa, že súťaže sa zúčastnili kvalitné návrhy a že vyhral ten najlepší. Dôležité je, že veľký priestor tu získa zariadenie sociálnych služieb a denný stacionár. Práve tieto služby v kraji chýbajú a ich zahrnutie bolo aj jednou z našich podmienok,“ povedal.

Služby pre zdravotne znevýhodnených a seniorov, ktoré majú zabrať celé prvé poschodie, vyzdvihol aj poslanec Peter Košík: „Najväčším prínosom je, že sa v prvom rade budova a areál zrekonštruujú a revitalizujú. Okrem komercie tam budú priestory denného aj pobytového zariadenia sociálnych služieb, mojim prianím je, aby sa sem presťahovala aj pošta.“

Putovná výstava

Predstavenie víťazného návrhu médiám bolo spojené aj s otvorením výstavy, na ktorej kraj prezentuje všetky návrhy, ktoré do súťaže prišli. Na 1. poschodí Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja si ich môže počas úradných hodín prezrieť aj verejnosť, dostupné tu budú do piatku 4. septembra.

„V utorok 8. septembra pripravujeme už piate verejné stretnutie priamo v areáli na Sekieri-Lipovci, súťažné návrhy na posteroch potom vystavíme v priestoroch Knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene,“ doplnil Juraj Havlík, odborný referent pre revitalizáciu.

Ten pripomenul aj to, že autori víťazného návrhu sú nominovaní na prestížne architektonické ocenenie CE ZA AR 2020 za monument na vojenskom cintoríne v banskobystrickom Majeri.

Fotogaléria: 

 

TS: Lenka Štepáneková – vedúca oddelenia komunikácie. Foto: zdroj TS