• Ne. dec 3rd, 2023

Dado Nagy zavíta do knižnice a privedie aj hostí

Autor IMG_1979

sep 9, 2020

TS: V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra, Zvolen sa 14. septembra 2020 o 16.00 hod. uskutoční literárne podujatie pre verejnosť Dado Nagy a jeho hostia.

Podujatie je súčasťou projektu Knižnica pre všetkých ľudí. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

Zámerom projektu Knižnica pre všetkých ľudí, ktorý je podporený Fondom na podporu umenia je zorganizovať podujatia rôznorodého charakteru a pre rôzne cieľové skupiny. Literárne podujatie Dado Nagy a jeho hostia je jednorazovou aktivitou pre dospelých a bude stretnutím Dada Nagya s obľúbenými slovenskými autormi Pavlom Rankovom a Danielom Majlingom. Všetci traja menovaní sú pre čitateľov pôvodnej slovenskej literatúry dobre známi aj z médií. Jeden – Dado Nagy ako moderátor, publicista a vášnivý čitateľ, druhý – Pavol Rankov ako autor aj v zahraničí oceňovaných kníh: Stalo sa prvého septembra, Matky a Legenda o jazyku. Tretím je Daniel Majling, nemenej oceňovaný, mladý a nádejný dramaturg SND, prekladateľ a prozaik.

Jozef Dado Nagy (nar. 1970) pracoval s mnohými médiami, pôsobil v rádiu, glosoval v relácii Sedem s. r. o., vydal knihu parodických receptov s názvom Slepačie polievky pre otrlých a bol spoluautorom knihy Rota pomalého nasadenia, spolu s režisérom Petrom Krištúfkom. Aktuálne sa venuje organizovaniu a moderovaniu literárnych večerov a čítačiek. Literatúra je jeho vášňou i povolaním.

Pavol Rankov (nar. 1964) vstúpil do slovenskej literatúry zbierkami poviedok S odstupom času (1995), My a oni / Oni a my (2001) a V tesnej blízkosti (2004). Prostriedkami fantastickej a absurdnej literatúry v nich skúmal situácie, za akých zdanlivo koexistujú dobro a zlo. Podobný problém sleduje aj v zatiaľ poslednej poviedkovej knihe Na druhej strane (2013). V románoch Stalo sa prvého septembra alebo inokedy (2008, 2019), Matky (2011) a Legenda o jazyku (2018) sa zaoberá jednotlivcom v stredoeurópskom spoločensko-dejinnom súkolí. Protikladom týchto románov o 20. storočí je distopická fikcia o Strednej Európe Svätý mäsiar zo Šamorína (2016). Román Miesta, čo nie sú na mape (2017) sa odohráva na súčasnom Slovensku. Pavol Rankov pôsobí ako pedagóg na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Daniel Majling (nar. 1980) študoval na Vysokej školy múzických umení v Bratislave, po jej skončení pôsobil ako dramaturg v Divadle Andreja Bagara v Nitre, od divadelnej sezóny 2014 / 2015 pracuje v Činohre Slovenského národného divadla v Bratislave a pôsobí ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení. Získal viacero divadelných ocenení. Je tvorcom komiksu Rudo a napísal knihu Ruzká klazika, ktorá sa dostala medzi desať a neskôr aj medzi päť finalistov Ceny Anasoft litera.

TS: Mgr. Zlatica Brodnianska – Krajská knižnica Ľudovíta Štúra – Útvar knižnično-informačných služieb