Mladí študenti z Čiech si vyskúšali realitu zvolenskej nemocnice

Aj tieto dievčatá si skúsili prácu vo Zvolenskej nemocnici: Foto: zdroj TS

Desať dní, desať študentov, nové skúsenosti, nová prax. V rámci projektu ERASMUS+ navštívilo desať študentov AGEL Střední školy zdravotnické a vyšší odborné školy zdravotnické z Ostravy Nemocnicu AGEL Zvolen.

,,Nastúpili u nás v marci a po troch dňoch stáže museli vzhľadom na prijaté opatrenia odcestovať späť do Českej republiky,“ vysvetľuje Ing. Ľudmila Veselá, riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen. Stáž teda pokračovala až v septembri. Mladých zdravotníkov čakala realita veľkej regionálnej nemocnice s pravidelnými službami. Vedúce sestry jednotlivých oddelení na dievčatá dohliadali a určovali ich náplň práce, ktoré v rámci platnej legislatívy mohli vykonávať.

„Od malička som mala záujem byť v zdravotníctve. Páčilo sa mi, že títo ľudia pomáhajú a to je ich zmyslom života. Sestrička musí byť intuitívna a vcítiť sa do tých ľudí, ja sa o to tiež snažím. A keď som zistila, že AGEL otvára školu pre zdravotníkov, že bude zaujímavé sa vzdelávať v škole, ktorá sa v tom čase otvárala ale zároveň mala silný background vo forme niekoľkých nemocníc v oboch republikách,“ hovorí 18-ročná Rosana z Frýdku-Místku. „Dozvedeli sme sa, že naša škola robí program Erasmus+ a vyberie z triedy najlepších žiakov. Je to nová skúsenosť do života,“ uviedla mladá sestrička s tým, že nemocnice v Čechách a na Slovensku sú trochu odlišné, páči sa jej u nás prístup k pacientom. Mali sme možnosť pozerať sa na operácie, vidieť kolobeh na operačných sálach. Tiež sme boli aj v ambulanciách, lekári nám boli ochotní všetko pekne vysvetliť.“

Jej kamarátka Laura z Jablůnkova chcela byť od malička zdravotná sestra. ,,Vekom som si to viac vyšpecifikovala, že by som chcela byť inštrumentárka na operačnej sále. Bolo skvelé, že mi na stáži vo zvolenskej nemocnici ponúkli možnosť zúčastniť sa na operáciách.“

,,Prečo škola AGEL? Otvárala sa nová škola, tak som si povedala, že budem mať väčšiu šancu na prijímacom pohovore. Ale vždy som chcela pracovať v zdravotníctve a chcela by som v tom pokračovať. Keď budem mať príležitosť, rada by som pomáhala aj ako vojenský zdravotník. Odbor chirurgia ma zaujíma, je tam adrenalín, stále sa tam čosi deje,“ pridáva sa do tretice rovesníčka Nikola z Hlučína. Nové dočasné posily si v nemocnici pochvaľovali. ,,Sme veľmi radi, že sa študentom podarilo stáž dokončiť. Veľmi radi privítame aj ďalších mladých ľudí, ak na to bude príležitosť. Praktické vzdelávanie považujeme za dôležité nielen po odbornej stránke, ale aj kvôli získaniu pracovných návykov a vzťahu k pacientom. Českí študenti obstáli na výbornú, prajeme im veľa úspechov v ďalšom štúdiu.“ Dodala Ing. Veselá.

TS: Mgr. Martina Pavliková – Hovorkyňa skupiny AGEL SK. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: