Kraj vyzval firmy aby darovali stredoškolákom počítače, ponúka aj karanténne ubytovanie

Banskobystrický samosprávny kraj zareagoval na prechod stredných škôl na dištančnú výučbu výzvou, ktorú adresoval podnikateľom. Tí môžu darovať počítače študentom, ktorí by inak nemali prístup k online vzdelávaniu. Župa od dnešného dňa tiež ponúka možnosť karanténneho ubytovania pre tých, ktorí povinnú izoláciu nechcú či nemôžu tráviť v domácom prostredí.

Banskobystrický samosprávny kraj podáva pomocnú ruku stredoškolákom, ktorí nemajú dostatočné technické vybavenia na to, aby mohli bez problémov absolvovať online vzdelávanie. Župa k tomuto kroku pristúpila okamžite po tom, ako Ústredný krízový štáb rozhodol o plošnom uzavretí stredných škôl a ich prechode na dištančné vzdelávanie.

„Pripravili sme výzvu pre firmy i jednotlivcov, ktorí by mali záujem venovať počítače pre stredoškolákov. Ozvať sa nám môžu na mail info@dobrykraj.sk, my počítače prevezmeme, nastavíme a zabezpečíme, aby sa dostali k tým, ktorí ich potrebujú. Odhadujeme, že približne desať percent študentov stredných škôl dnes nemá prístup k online vzdelávaniu, pretože nemajú počítač,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Počítače pre stredoškolákov by mali spĺňať minimálne nasledovné parametre:

  • Procesor: dual-core s frekvenciou min. 2 GHz, alebo Intel i3/i5/i7 s frekvenciou min. 1,6 GHz alebo AMD ekvivalent
  • RAM: min. 4 GB
  • HDD: min. 128 SSD, alebo 256 HDD klasický
  • Integrovaný grafický a zvukový adaptér
  • Ideálne 15,6 palcový monitor
  • Príslušenstvo: klávesnica, myš, webová kamera, mikrofón (integrované alebo externé)

„Budeme veľmi dôrazne žiadať ministerstvo školstva, aby zabezpečilo prístup k internetu pre takéto deti – a aj pre učiteľov. Na prípravu bolo pol roka, verím, že sú na tom lepšie ako v marci,“ doplnil Ondrej Lunter.

Karanténne ubytovanie vo Fiľakove

Od pondelka 12. októbra otvoril Banskobystrický samosprávny kraj aj možnosť plateného karanténneho ubytovania pre tých, ktorí nemôžu či nechcú povinnú izoláciu stráviť v domácom prostredí.

Pre tieto účely župa prispôsobila časť priestorov internátu vo Fiľakove, ktoré majú samostatný vstup a sú oddelené od priestorov určených pre študentov.

„Ľudia, ktorí majú povinnosť absolvovať karanténu, dnes prakticky nemajú inú možnosť ako ju stráviť doma, kde vystavujú potenciálnej hrozbe svojich najbližších. My im ponúkame alternatívu, ako dodržať všetky nariadenia a zároveň sa tejto hrozbe vyhnúť,“ povedal župan Ján Lunter.

Všetky kontakty, ceny i podmienky ubytovania nájdu záujemcovia na internetovej stránke http://www.bbsk.sk/kcfilakovo, kapacita karanténneho ubytovania je celkovo 15 miest.

Promptné testovanie

V pobytových zariadeniach sociálnych služieb, ktoré zriaďuje BBSK, je situácia nezmenená, v karanténe nie je žiadne zariadenie a stále tu platí plošný zákaz návštev.

„Pristúpiť sme dnes museli k uzavretiu jedného ambulantného zariadenia v Detve, kde sa potvrdil pozitívny výsledok testu u jedného z klientov – dieťaťa, ktoré sem rodičia vozia. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Zvolene nariadil karanténu zamestnancom i klientom do 18. októbra, do tohto času budú testovaní PCR testmi,“ povedala Denisa Nincová, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK.

Kraj do tejto chvíle tiež zakúpil 500 antigénových testov, ktoré využíva v prípadoch, že sa objaví podozrenie na ochorenie COVID-19 medzi klientmi či zamestnancami zariadení sociálnych služieb.

Naviac, BBSK opäť pristúpi k aktivizovaniu personálnych záloh pre zariadenia sociálnych služieb – využije na to databázu dobrovoľníkov, ktorú má k dispozícii ešte z prvej vlny pandémie nového koronavírusu.

TS: Lenka Štepáneková

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: