• St. mar 22nd, 2023

Divadlo J. G. Tajovského pripravuje inscenáciu Čepiec

ByIMG_1979

máj 11, 2021
Čepiec. Foto: zdroj TS

TS: V Divadle Jozefa Gregora Tajovského vzniká pozoruhodná inscenácia Čepiec, ktorá prinesie silné divadelné metafory vďaka kombinácii činoherného divadla s výrazovým pohybom, choreografiou, reprodukovanou aj živou hudbou, spevom a atmosférickými projekciami. Inšpiráciou pre vznik inscenácie je kniha Čepiec, ktorá hovorí o spoznávaní seba samého cez úprimný pohľad na svoje korene.

Režisérom, ako aj autorom dramatizácie a scény, je umelecký šéf DJGT Peter Palik, ktorý vytvára pulzujúcu živú koláž z esencií tém knihy. Napĺňa tým zámer divadla reflektovať z regiónu celospoločenské dianie. Túto víziu podporí hudba Martina Geišberga a Daniela Špinera a sústredená práca choreografky Libuše Bachratej, ktorá sa intenzívne venuje rôznym podobám folklóru. Jedenásti herci účinkujúci v inscenácii stvárnia rôzne postavy z prítomnosti aj minulosti. Súčasťou inscenácie budú aj atmosférické projekcie Veroniky Šmírovej a variabilné kostýmy Viktórie Csányiovej. Dramaturgiu má Uršuľa Turčanová.

Kniha Kataríny Kucbelovej Čepiec, rodáčky z Banskej Bystrice, bola vydaná v roku 2019 a získala množstvo ocenení. Dejiskom je horehronská obec Šumiac pod Kráľovou hoľou. Autorka tam prichádza so zámerom naučiť sa šiť čepiec a zároveň rozmotať zauzlené klbká vo svojom vnútri. Osobná línia sa prelína s reportážnymi až sociologickými postrehmi o ľudovom folklóre, o spolužití s Rómami, o stereotypoch, vrátane tých, v ktorých sama žila. Minulosť sa stretáva s prítomnosťou a tvorí budúcnosť. Inscenácia pracuje aj s prvkom tajomstva a namiesto odpovedí bude ponúkať otázky a autentický zážitok. Divák tak bude môcť prostredníctvom komponovaných obrazov a zážitkov Katky skúmať svoje vlastné postoje a vydať sa na dobrodružstvo objavovania svojej duše.

Zámerom inscenácie je podporiť rozvoj senzitívnosti, tolerancie a kritického myslenia u divákov vrátane študentov vo veku, kedy sa stávajú súčasťou spoločnosti. Inscenácia má potenciál byť razantnou výpoveďou a súčasne empatickou podporou v čase hľadania identity a spolupatričnosti.

Premiéra inscenácie bude 17.5.2021 o 17:00 pre odbornú verejnosť. Inscenácia v optimálnom prípade otvorí dňa 4. júna 47. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ, kedy si budú môcť pozrieť aj diváci.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová – dramaturgička DJGT. Foto: zdroj TS