• Ut. dec 6th, 2022

Za prvý polrok sa v Nemocnici AGEL Zvolen narodilo takmer 600 detí

Nemocnica AGEL Zvolen napriek pandémii koronavírusu zaznamenala v prvom polroku 2021 takmer 600 pôrodov. Je to jedna z oblastí, ktorú pandémia výrazne nepoznačila. Zvolenská pôrodnica má medzi rodičkami blízkeho aj vzdialenejšieho okolia veľmi dobré meno a svoju profesionalitu ukázala aj pri pôrodoch covid pozitívnych rodičiek.

,,Do konca júna sa u nás narodilo 589 detí, prevažovali chlapci, ktorých sa narodilo 304, dievčat bolo 285. V 4 prípadoch si rodičia domov odvážali dvojičky,“ hovorí riaditeľka zvolenskej nemocnice Ing. Ľudmila Veselá. Najčastejšími menami, ktoré rodičia zvolili pre svoje bábätká boli dievčenské Emma a Ella, u chlapcov už tradične Jakub a Dávid. Zdravotníci sa počas pandémie museli naučiť, ako zaobchádzať s covid pozitívnymi tehotnými rodičkami, resp. ako realizovať takéto pôrody. Celkove absolvoval tím pôrodníkov vo zvolenskej nemocnici v tomto roku 16 takýchto pôrodov, vždy v rámci prísnych protiepidemických opatrení čo sa týka ochrany ostatných mamičiek, novonarodeného bábätka aj personálu nemocnice. ,,Nezaznamenali sme žiadne pozitívne bábätko. Všetky deti, ktoré prišli v tomto pohnutom období na svet sú v poriadku,“ dodala Ľ. Veselá.

Po otvorení nového urgentného príjmu a centra extrapyramídových porúch má nemocnica ambiciózny plán kompletne zrekonštruovať pôrodné sály. ,,Pôjde o našu vlastnú investíciu, bude to náročné nielen z pohľadu samotnej rekonštrukcie, ale najmä preto, že bude potrebné najprv pôvodné pôrodné sály presťahovať o poschodie vyššie,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice. V uplynulých rokoch nemocnica investovala do rekonštrukcie lôžkových jednotiek, ako aj ambulantných a prevádzkových priestorov takmer 650 tisíc eur. Ročne sa vo zvolenskej nemocnici narodí približne 1300 detí.

TS: Mgr. Martina Pavliková – Hovorkyňa skupiny AGEL SK