O vedutách a pohľadoch na mesto Zvolen bude Večer s kurátorom

Jan-Willenberger

Jan Willenberger - Pohľad na Zvolen okolo 1599. Papier, kresba hnedým tušom. Praha, Královská kanonie premonstrátů na Strahově. Zdroj foto: SNG Zvolen-zámok.

TS - Už najbližší štvrtok sa bude konať ďalšie stretnutie z cyklu Večer s kurátorom v priestoroch SNG Zvolenský zámok sa uskutoční vo štvrtok 21. 11. 2013 o 18.00. Novembrové stretnutie bude patriť výkladu O vedutách a najstarších pohľadoch na mesto Zvolen. O tejto zaujímavej téme bude rozprávať kurátor Zbierky starej kresby a grafiky Martin Čičo.
Rozprávanie sa dotkne najmä najstarších pohľadov na mesto Zvolen z roku 1599, tiež bližšie predstaví aj ich autora Jána Willenbergera (1571 – 1613), jeho ďalšiu kresbu Banskej Bystrice a v širšom kontexte aj vedutu ako žáner zobrazovania pohľadov na mestá, ktorý sa začal šíriť v 16. a 17. storočí, kedy sa objavili prvé významnejšie pohľady na mestá aj z nášho územia. Výber miest v tom období ovplyvnili predovšetkým turecké vojny a protihabsburské povstania, pohľady na mestá sa preto zameriavali skôr na ich obranné zabezpečenie a zobrazovali ich ako strategické pevnosti. V priebehu 17. storočia súčasne narastá počet publikácií zdobených vedutami, hoci na kvalite ich výtvarného zachytenia sa to odrazilo skôr výnimočne. Porovnanie Willenbergerových kresieb Zvolena s mladšími pohľadmi na mesto od Gerarda Bouttatsa a Justusa van der Nypoort zdôrazní nielen rozdielne motivácie a zmenené funkcie pri ich tvorbe, ale aj odlišné estetické nazeranie ich autorov.

vecer-s-kuratorom-november-december

Zdroj info (SNG Zvolen-zámok)

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: