• Po. feb 6th, 2023

O vedutách a pohľadoch na mesto Zvolen bude Večer s kurátorom

Jan-Willenberger
Jan Willenberger – Pohľad na Zvolen okolo 1599. Papier, kresba hnedým tušom. Praha, Královská kanonie premonstrátů na Strahově. Zdroj foto: SNG Zvolen-zámok.

TS – Už najbližší štvrtok sa bude konať ďalšie stretnutie z cyklu Večer s kurátorom v priestoroch SNG Zvolenský zámok sa uskutoční vo štvrtok 21. 11. 2013 o 18.00. Novembrové stretnutie bude patriť výkladu O vedutách a najstarších pohľadoch na mesto Zvolen. O tejto zaujímavej téme bude rozprávať kurátor Zbierky starej kresby a grafiky Martin Čičo.

Rozprávanie sa dotkne najmä najstarších pohľadov na mesto Zvolen z roku 1599, tiež bližšie predstaví aj ich autora Jána Willenbergera (1571 – 1613), jeho ďalšiu kresbu Banskej Bystrice a v širšom kontexte aj vedutu ako žáner zobrazovania pohľadov na mestá, ktorý sa začal šíriť v 16. a 17. storočí, kedy sa objavili prvé významnejšie pohľady na mestá aj z nášho územia. Výber miest v tom období ovplyvnili predovšetkým turecké vojny a protihabsburské povstania, pohľady na mestá sa preto zameriavali skôr na ich obranné zabezpečenie a zobrazovali ich ako strategické pevnosti. V priebehu 17. storočia súčasne narastá počet publikácií zdobených vedutami, hoci na kvalite ich výtvarného zachytenia sa to odrazilo skôr výnimočne. Porovnanie Willenbergerových kresieb Zvolena s mladšími pohľadmi na mesto od Gerarda Bouttatsa a Justusa van der Nypoort zdôrazní nielen rozdielne motivácie a zmenené funkcie pri ich tvorbe, ale aj odlišné estetické nazeranie ich autorov.

vecer-s-kuratorom-november-december

Zdroj info (SNG Zvolen-zámok)

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri