• Po. feb 6th, 2023

33. VAD alebo Národné na alternatívnom festivale

ByIMG_1979

nov 5, 2021

TS: Po ročnej prestávke zapríčinenej covidovou pandémiou a na okraji ďalšej vzmáhajúcej sa vlny, sme sa rozhodli, že napriek ťažkým podmienkam už ďalší rok bez Víkendu atraktívneho divadla nepripustíme. Uplynulá streda, kedy úrady rozhodli, že Zvolen ostáva v bordovej farbe, nám situáciu trochu uľahčila, aj keď nie celkom.

Určite výnimočnou udalosťou 33. ročníka VADu bude hosťovanie Slovenského národného divadla s predstavením Milada, o českej političke Milade Horákovej, zavraždenej komunistickým režimom. Nebýva zvykom, že „Národné“ chodí na zájazdy a už vôbec nie na alternatívne festivaly. My sme už v minulosti ukázali, že nebudujeme žiadne hranice a ak titul a jeho spracovanie zapadne do dramaturgie festivalu, nemáme problém pozvať aj „kamenné“ divadlá. Tak sa u nás už predstavilo Divadlo Andreja Bagara z Nitry, Klicperovo divadlo z Hradca Králové či Dejvické divadlo z Prahy.

33. ročník Víkendu atraktívneho divadla sa začne pietnou spomienkou a oficiálnym odhalením pamätníka Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej pred technickou univerzitou aj za účasti pani Zlatice Kušnírovej. Divadelnú časť odštartujeme predstavením bratislavského súboru GUnaGU V tomto meste zdochol pes. V prípade populárneho GUnaGU, ale aj predstavenia SND, sme ponúkli divákom až dve predstavenia, pretože kapacita sály môže byť zaplnená len na polovicu.

Tento ročník bude bez českých súborov, pretože dopredu plánovať logisticky a finančne náročné projekty v tejto dobe je viac ako riskantné. Z tých slovenských diváci ešte uvidia SkRAT z Bratislavy s ich novou inscenáciou Šľachtici. Príbehy z lepšej spoločnosti, Prešovské národné divadlo s oceneným projektom Kramerová vs. Kramer (Amor fati), či projekt Marka Popoviča a Zuzany Psotkovej Smrť Antigony. Na pomedzí žánrov bude performatívny projekt Bliky hudobníka Mira Tótha, spisovateľa a sociológa Fedora Gála a maliara Františka Guldana.

Hudobné projekty budú tohto roku tiež len slovenskej proveniencie. O piatkový večer sa postará Andrea Bučko & Band, v soboru projekt Mira Tótha Drť, spojenie hudby a citátov jedného z komunistických zločincov generála Alojza Lorenca a 33. VAD zakončí tiež projekt Mira Tótha Black Angels Song venovaný Egonovi a Fedorovi Gálovcom.

Chýbať samozrejme nebudú ani film a debaty. Dokument o disidentovi a výraznom porevolučnom politikovi Ján Langoš – strážca pamäti, spojený s diskusiou s dcérou Jana Langoša Niou, a jeho blízkymi priateľmi Ladislavom Snopkom a Alexandrom Baloghom. Debatu bude moderovať Michal Havran, podobne, ako aj diskusiu o slovenskej kultúrnej diplomacii s bývalou dlhoročnou riaditeľkou Literárneho

informačného centra Miroslavou Vallovou, veľvyslancom Slovenska v Prahe Rastislavom Káčerom a emeritným diplomatom, spisovateľom a prekladateľom Igorom Otčenášom. Priestor dostane aj literatúra, novinár a šéfredaktor spravodajského servera Aktuality.sk Peter Bárdy predstaví svoju najnovšiu knihu Homo vulgaris.

Celý program nájdete na festivalových stránkach VAD

Vstupenky v predaji v Ticketlive.sk

TS: Michal Kočiš – ProMusic s.r.o.