• St. mar 22nd, 2023

Úsmevné príhody barového muzikanta na materskej dovolenke budú koncoročnou premiérou DJGT

ByIMG_1979

dec 15, 2021

TS: Zvolanie „Postaraj sa!“ otvára divadelnú verziu novely kultového českého autora Petra Šabacha. Rovnaký názov nesie aj celá hra. Inscenácia POSTARAJ SA! bude koncoročnou premiérou Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Je upravená na mieru hlavnému a jedinému predstaviteľovi ONDŘEJOVI DANIŠOVI, ktorý doplnil hru o vlastnú hudbu.

Autor predlohy Petr Šabach je známy množstvom humoristických kníh, z ktorých viaceré boli predlohou úspešných filmov ako Pelíšky, Šakalí léta, Pupendo a iné. Pre zápisky otecka v domácnosti si zvolil názov Putování mořského koně. Inšpiroval sa faktom z ríše zvierat, kde morský koník reprezentuje raritu v rozmnožovaní – gravidný je totiž samček a nie samička. Autor s humorom popisuje trampoty muža, barového muzikanta, ktorý sa ocitne v domácnosti a má sa postarať o malého syna, kým sa jeho žena bude venovať kariére.

Príhody v interpretácii Ondřeja Daniša a réžii Petra Palika budú blízke každému, kto mal niekedy do činenia s malými deťmi. Ihrisko, pieskovisko, boj o lopatku, stavanie z kociek, kočíkovanie, nakupovanie, prebaľovanie, neporiadok v detskej izbe a nevyhnutné stúpenie bosou nohou na tú najšpicatejšiu hračku patrí k tradičnému folklóru starostlivosti o dieťa. Popri tom sa hlavný hrdina zamýšľa aj nad sebou samým a nad tým, čo mu zo života „pred dieťaťom“ chýba a čo vlastne ani nie. Skúša sa popasovať s nástrahami všedných dní a napokon si uvedomí, že boli vlastne úplne jedinečné.

Štúdiová inscenácia POSTARAJ SA! bude uvedená formou internej premiéry dňa 17. decembra 2021.

Diváci si ju budú môcť pozrieť ako online premiéru na známom portáli NAVSTEVNIK.ONLINE dňa 28. decembra.

A samozrejme, do programu divadla bude zaradená hneď po otvorení divadiel pre verejnosť.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová dramaturgička DJGT.