• Ne. dec 3rd, 2023

Noc múzeí a galérií si užili malí aj veľkí návštevníci

V záhrade LDM Zvolen bol o koníky veľký záujem. Foto: IMG_1979

Druhá májová sobota 14.5.2022 patrila tak, ako za ostatné roky (nebyť pandémie) nielen na Slovensku jednému veľkému spoločnému podujatiu, ktoré ponúklo nevšednú zábavu všetkým tým, čo si našli čas, neváhali a prišli a musí sa uznať, že bolo čo v tento deň obdivovať.

Toto podujatie sa volalo Noc múzeí a galérií a zapojili sa doňho rôzne európske inštitúcie a prezentovali tak kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene.

Opäť tak, ako rok minulý sa k mestu Zvolen pripojila Banská Bystrica a takto si navzájom vymenili svojich návštevníkov v múzeách a galériách, ktorí sa za 2 € pokochali kultúrnym bohatstvom a zažili kopec rôzneho sprievodného programu, ktorý si jednotlivé inštancie pre návštevníkov aj tento rok pripravili.

Vo Zvolene svoje priestory ponúkol Zvolenský zámok (SNG Zvolenský zámok) a Lesnícke a drevárske múzeom (LDM Zvolen) a zároveň si pripravili aj zaujímavý program.

Zvolenský zámok mal opäť trošku benefit v podobe toho, že od rána sa za hradbami zámku konalo podujatie Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku a tak o 15-tej hodine tu bolo ešte veľa ľudí.

Zámok ponúkol pestrý program, ktorý prilákal nielen dospelákov, ale aj rodiny s deťmi. Práve pre tú druhú skupinu bol určený Interaktívny výlet do sveta umenia a histórie, ukrytého v expozíciách zámku pod názvom V službách Márie Terézie.

Samozrejme, neostalo len pri tom a v stĺpovej sieni bolo možné si prezrieť bežne neprístupné miesta zámku vo virtuálnom obraze 3D okuliarov. Návštevníci sa mohli preniesť do 19. storočia a odfotiť sa s Jankom Franciscim a prejsť sa Balónovým lesom a nájsť správy zo sveta slovenského umenia 20. storočia.

Bonusom bolo možné nahliadnutie do pripravovanej expozície gotického umenia.

V Lesníckom a drevárskom múzeu bola v úvode ťahákom múzejná vandrovka so zálesákom, tvorivé dielne, hry a aktivity pre deti, doplnené ukážkou hipoterapie na koníkoch z koniarne na Hornej Trebuli.

Nasledoval bábkový ateliér v podobe malej školy bábkoherectva z repertoáru Bábkového divadla na rázcestí.

Po 19-tej zas prebehlo zaujímavé múzejné kvízovanie nielen o lese, ktoré mal pod palcom Peter Gogola. O hudobné rozptýlenie sa postarali žiaci ZUŠ Nádvorná zo Zvolena.

A na záver ako hudobný hosť vystúpila formácia Milo Kráľ Band.

Nuž, takúto podobu mala sobotná noc múzeí a galérií v našom kráľovskom meste Zvolen a nech sa páči od nás ešte pár fotografií.

Fotogaléria: Noc múzeí a galérií 2022

Článok a foto: IMG_1979