• Št. jún 8th, 2023

Prechádzku na Veľkú Stráž ocenia milovníci prírody i rodiny s deťmi

Odhalenie tabuly. Foto: zdroj TS

TS. Tvorí ho osem úplne nových informačných panelov, z ktorých sa návštevník dozvie rôzne zaujímavosti. Kto má vo vrecku mobilný telefón s čítačkou QR kódov, vie si z nich dokonca prehať zvuky vtáctva, či dozvedieť sa viac o archeologických nálezoch.

Nenáročná a riadne značená trasa začína v záhradkárskej osade nad sídliskom Západ a má dĺžku 5,2 kilometra. Prejsť ju celú zaberie niečo cez hodinu a pol. Návštevníkov zavedie až na bralo Poštárka, ktoré im odkryje nádherné výhľady na sútok Hrona a Slatiny, chatovú oblasť Červená medokýš či Pustý hrad.

„Ide o obľúbené miesto výletov Zvolenčanov. Nečudo, prechádzka je pohodová a vedie krásnou prírodou. My sme im ju chceli ešte viac spríjemniť a ozvláštniť. V spolupráci s odborníkmi – ochranármi i archeológmi sme vytvorili informačné panely s úplne novým obsahom. Je možné z nich nielen čítať, no prostredníctvom mobilného telefónu púšťať náučné videá. Napríklad aj to, ako si v ňom môžeme zacvičiť, aby sme ešte viac zvýšili vplyv lesa na naše zdravie,“ uviedla pri slávnostnom otvorení multimediálneho náučného chodníka primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

V pozadí jeho obnovy je dlhodobá spolupráca mesta s odborníkmi v oblasti ochrany prírody či archeológmi. Na obsahu infotabúľ pracovali zástupcovia Ústavu ekológie lesa SAV či CHKO Poľana, texty k histórii a archeológii dodal Ján Beljak z Archeologického ústavu SAV. Finančne obnovu náučného chodníka podporila OOCR Stredné Slovensko.

Prechádzka lesom. Foto: zdroj TS

TS: PhDr. Martin Svatuška – referent pre styk s verejnosťou Mesto Zvolen. Foto: zdroj TS