• Ut. feb 7th, 2023

Situácia v ukrajinskom meste Rivne je kritická. Partnerský Zvolen vyhlasuje verejnú zbierku

ByIMG_1979

nov 28, 2022

TS: Ruské raketové útoky z polovice novembra zničili veľkú časť kritickej infraštruktúry a energetického systému mesta. 300-tisícová metropola jedného z ukrajinských regiónov stratila prístup k dodávkam elektrickej energie, v dôsledku čoho vznikol problém aj so zásobovaním vodou a teplom. „Moja výzva smeruje k partnerským mestám: extrémne potrebujeme vašu pomoc a podporu. A to najmä počas nadchádzajúcej zimy,“ hovorí v emotívnom prejave na sociálnej sieti primátor Oleksandr Tretyak.

Práve Zvolen je jedným z najbližších partnerov, medzi slovenským a ukrajinským mestom prebieha vzájomná spolupráca už od 90. rokov. Slová primátora Tretyaka tak pochopiteľne nenechali chladnými bývalé, ani nové vedenie Zvolena. Lenka Balkovičová spolu s Vladimírom Maňkom už počas uplynulého týždňa hľadali možnosti pomoci ukrajinskému partnerovi. Ten potrebuje predovšetkým výkonné elektrické generátory, ale aj ďalšiu pomoc.

„Veľmi ťažko sa nám počúva, že by naši priatelia v Rivne mohli ostať počas celej zimy s obmedzenými dodávkami elektriny a tepla. Chceme pomôcť. Oslovili sme veľké spoločnosti, rokujeme s nimi o možnostiach, pričom hlavným cieľom je zakúpenie niekoľkých výkonných elektrických generátorov. Zároveň sme pripravili všetko potrebné k vyhláseniu verejnej finančnej zbierky. Sme vďační, že poslanci tento návrh schválili hneď na ustanovujúcom rokovaní nového mestského zastupiteľstva. Vieme, že Zvolenčania nie sú ľahostajní voči nešťastiu iných, dokázali to už mnohokrát. Veríme, že sa zapoja a svojím finančným darom podporia obyvateľov Rivne v ťažkom období. Nik si nezaslúži tráviť predvianočný čas, možno dokonca celú zimu, bez elektriny, vody či tepla. Vopred ďakujeme za každý jeden príspevok,“ uviedli v spoločnom vyhlásení bývalá primátorka Zvolena Lenka Balkovičová a jeho súčasný primátor Vladimír Maňka.

Ktokoľvek má záujem zúčastniť sa zbierky, môže tak urobiť od 29. novembra zaslaním ľubovoľného príspevku na účet SK30 0200 0000 0000 0720 4858. Výťažok bude použitý na výdavky spojené s pomocou ľuďom v Rivne.

TS: PhDr. Martin Svatuška – hovorca Mesto Zvolen