• Pi. dec 1st, 2023

Poplatok za odpad vo Zvolen vzrastie. Bude však nižší, ako vo väčšine miest a obcí.

Autor IMG_1979

dec 14, 2022
Kontajnery na bio odpad. Foto: IMG_1979

TS: Výška poplatku za odpad vo Zvolene dlhodobo neodzrkadľuje skutočné náklady spojené s jeho vývozom a spracovaním. Mesto tak v minulosti dotovalo rozdiel z iných zdrojov.

Naposledy bol poplatok za odpad zvýšený v roku 2020. Išlo vtedy o 3 eurá ročne na obyvateľa. Medzičasom však štát pre samosprávy prudko zvýšil poplatok za uloženie odpadu na skládku a pridal im aj povinnosť triedenia biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.

Na všetky mestá a obce dnes ťažko dopadajú dôsledky nárastu cien energií, tiež tovarov a služieb. Do toho všetkého vstupuje štát stále novými a novými opatreniami, ktoré odčerpávajú peniaze z rozpočtov samospráv. Aj Zvolen tak prichádza o milióny eur. Mestá a obce bijú na poplach, žiaľ, doposiaľ nenašli u predstaviteľov štátu prakticky žiadne porozumenie. Samosprávy naprieč celým Slovenskom sú tak nútené dvíhať poplatky za odpad i miestne dane.

Doterajší poplatok za odpad predstavuje vo Zvolene sumu 28,10 eur ročne na osobu. Je jednou z najnižších na celom Slovensku, veď v niektorých samosprávach sa dnes šplhá aj k 60 eurám. „Výdavky na odvoz a spracovanie odpadu v našom meste vychádzajú na takmer 50 eur. Diskutovali sme o tom na pôde úradu, vo finančnej komisii, v mestskej rade i mestskom zastupiteľstve. Dohodli sme sa na čiastke 40 eur za rok. Zvolenčania tak po novom zaplatia o 1 euro mesačne viac, ako doteraz. Hoci väčšina miest a obcí dvíha aj miestne dane, my k takémuto kroku nepristupujeme. Analyzujeme všetky možné úsporné opatrenia, ešte v tomto roku niektoré aj spustíme. Budeme o nich informovať. V dobe, kedy naši obyvatelia trpia v dôsledku prudko rastúcich cien potravín a energií, im chceme pomôcť, ako sa len dá,“ zdôraznil primátor mesta Vladimír Maňka

TS: PhDr. Martin Svatuška – hovorca – Mesto Zvolen. Foto: IMG_1979

Pridaj komentár