• St. dec 6th, 2023

Inscenácia Perplex je ironickým zrkadlom nášho životného zmätku

Autor IMG_1979

dec 13, 2022
Perplex: Foto: Vanda Mesiariková

TS: Už tento piatok 16. decembra o 18:30 čaká divákov DJGT ďalšia premiéra sezóny Domov. Tentokrát pôjde o komediálne ladený text súčasného nemeckého dramatika Mariusa von Mayenburga s význačným názvom Perplex.

Marius von Mayenburg patrí medzi najúspešnejších a najhrávanejších nemeckých dramatikov súčasnosti. Po jeho textoch s obľubou siahajú divadlá po celej Európe a ani v slovenskom kontexte nie je novou tvárou. Text hry Perplex však Divadlo JGT uvádza v slovenskej premiére. Preklad pre jeho potreby pripravil režisér a prekladateľ Lukáš Brutovský.

Žánrovo špecifická predloha sa venuje témam súčasných tridsiatnikov, ktorí sú často zmätení rovnako sami zo seba, ako aj zo sveta, ktorý ich obklopuje. Sled situácií, ktoré sa akoby rodili jedna z druhej je priznane divadelným spektrom mnohých osobných, politických, ale aj filozofických otázok, v ktorých sa aj v 21. storočí neustále strácame.

Vrstevnatá výstavba inscenácie a jej spletitá štruktúra dômyselne budujú divadelnú ilúziu, aby ju následne v ďalšom kroku mohli vždy obrátiť naruby a obnažiť jej skryté základy. Je akýmsi hravým divadlom na divadle, nad ktorým však postavy často strácajú kontrolu.

(Seba)ironickú analýzu spoločnosti pripravuje pre DJGT hosťujúci tvorivý tím – režijno-dramaturgický tandem Ján Luterán a Miro Dacho. Ján Luterán je predstaviteľom mladej generácie režisérov, ktorí inklinujú k súčasným divadelným trendom, novej dráme a autorskému divadlu. Nielen táto, ale aj ďalšie z jeho réžií sú dôkazom jeho originálnej poetiky a svojbytného humoru. Vyznačuje sa širokým tematickým i formálnym záberom, no najmä osobitou iróniou, cez ktorej optiku s obľubou reflektuje aj tie najvážnejšie námety. V Perplexe sú nimi najmä komplikované vzťahy, hľadanie stratenej identity, presah ideológií do reálneho života, sexualita či neschopnosť otvorenej komunikácie.

Mimoriadne kreatívnou a plastickou povahou pôsobia aj herecké výkony inscenácie. Napriek svojej rozmanitosti a rozsahu stojí na výkone len štyroch protagonistov, ktorými sú Mária Knoppová, Katarína Rozkošová, Richard Sanitra a Juraj Smutný.

Do výsledného javiskového tvaru prispel pohybovou spoluprácou aj choreograf Lacko Cmorej. Scénu a kostýmy navrhla mladá výtvarníčka Alžbeta Kutliaková a pod hudbu sa podpísal Martin Husovský.

Inscenácia Perplex cieli na divákov, ktorí sa radi nechávajú unášať na vlne netradičných foriem i názorov, prelamovania tabu a civilného herectva a realitu zvyčajne reflektujú so sarkastickým nadhľadom.

Ste perplex? To nič. Takmer všetci sme. Preto vás srdečne pozývame do Divadla J.G.Tajovského 16.12.2022 o 18:30, aby sme sa spoločne s odvahou a humorom postavili vlastnej zmätenosti tvárou v tvár.

OSOBY A OBSADENIE

  • EVA Katarína Rozkošová
  • JUDITH Mária Knoppová
  • ROBERT Richard Sanitra
  • SEBASTIAN Juraj Smutný

INSCENAČNÝ TÍM

  • Réžia Ján Luterán
  • Preklad Lukáš Brutovský
  • Scéna a kostýmy Alžbeta Kutliaková
  • Hudba Martin Husovský
  • Dramaturgia Miro Dacho
  • Pohybová spolupráca Lacko Cmorej

TS: Mgr.art. Barbora Cannerová – lektorka dramaturgie. Foto: Vanda Mesiariková

Pridaj komentár