• So. apr 1st, 2023

Alžbeta Garguláková začiná rok úspešne

Stupne víťazov vytrvalostné Osrblie 2023. Foto: zdroj TS

TS: Zvolenská rodáčka, mládežnícka športovkyňa Betka Garguláková (týždeň už 17ročná) má za sebou zatiaľ úspešný začiatok roku.

Koncom januára 2023 (24-28.1.23) sa zúčastnila na EYOF2023 v Taliansku, kde reprezentovala Slovensko v biatlone, v dvoch individuálnych pretekoch (je prvými zahraničnými, keď nepočítame ČR) obsadila 15. a 24. miesto, vždy ako najlepšia zo Sloveniek, v zmiešanej štafete (2CH+2D) obsadili 8.miesto, Betka štafetu rozbiehala.

Konkurencia bola silná, väčšina pretekárok už viac rokov súťaží na medzinárodnej scéne, napr. víťazná Ukrajinka v šprinte pretekala týždeň pred EYOF vo svetovom pohári s najlepšími ženami (O.Merkušina)

Betka bola zo slovenského družstva ročníkovo najmladšia, takže má šancu zúčastniť sa aj svetovej mládežníckej olympiády v roku 2024 v Južnej Kórei.

Betka (2006) prvým rokom behá z malokalibrovou puškou na chrbte v kategórii W19 (ročníky 2006-2004) – staršie dorastenky, ešte jej chvíľu potrvá zvyknúť si na beh s puškou na chrbte.

Betka preteká za klub ŠKP BB, trénuje v B. Bystrici pod vedením trénerky Natalii Otchenash, Betkine úspechy sú hlavne jej pričinením.

Tento víkend 4-5.2.2023 sa Betka zúčastnila dvoch pretekov Slovenského poháru v biatlone , pričom v druhý deň to bola zároveň aj pretekmi M-SR, preteky v sobotu bol aj konečným nominačným pretekom na MS juniorov v marci v Kazachstane.

Betka v sobotu obsadila tesne 2. miesto s najlepším behom a kvalifikovala sa do Kazachstanu, ako jediná z ročníku 2006 medzi dorastenkami. Ide na MS hlavne získavať skúsenosti.

V nedeľu získala titul majsterky SR vo vytrvalostných pretekoch na 10km

Betkin cieľ je postupne sa zlepšovať a stabilne sa zúčastňovať zahraničných pretekov, MS juniorov a časom aj IBU CUP-u.

Fotogaléria

Video: posledný kopec

TS: Ivan Gargulák. Foto: EYOF2023 – Biatlon Osrblie