• Pi. dec 1st, 2023

Nová virtuálna prezentácia histórie Zvolena prístupná pre všetkých

Autor IMG_1979

máj 17, 2023
Okuliare pre virtuálnu radnicu. Foto: zdroj TS

TS: Chceli by ste sa dozvedieť viac o histórii mesta, ale nikdy vás nebavilo sedieť za dejepisnými knihami? Práve pre vás je tu interaktívna prezentácia histórie Hlasy a obrazy starého Zvolena, ktorou vás prevedie samotný Juraj Bánik.

Čítate správne. Historická prezentácia mesta je totiž virtuálna a spracovaná tak, aby vám ju predstavil zvolenský historik, publicista a mestský notár Juraj Bánik, ktorý sa narodil do Zvolena roku 1818 a vydal aj prvú knihu o meste. Jeho postavu na videu stvárni obľúbený zvolenský herec Vladimír Rohoň. Prezentáciu mesto spúšťa v rámci osláv 780. výročia už od 26. mája.

Pri prezentácii na prvom poschodí Starej radnice máte možnosť sledovať výklad Juraja Bánika takmer v životnej veľkosti na jednom monitore, zatiaľ čo na druhom sa vám bude v historických súvislostiach premietať život v meste Zvolen od 16. storočia. „Pri tvorbe videí sme používali podklady a dokumenty pochádzajúce z Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene, ale aj zo Štátneho archívu a snažili sme sa ich podať odľahčenou formou príbehu vhodnou pre bežných návštevníkov,“ uviedol Pavel Albert, spoluautor virtuálnej prezentácie.

Prehliadka bude pre verejnosť prvýkrát sprístupnená bezplatne na konci mája a vítaní sú na nej starší i mladší obyvatelia a návštevníci mesta Zvolen. „Interaktívnou prezentáciou histórie sa mesto snaží zatraktívniť historické fakty o meste a zaujať všetky vekové kategórie moderným a unikátnym spôsobom,“ vyjadril sa Vladimír Maňka, primátor mesta Zvolen.

Prehliadky mesta vo VR okuliaroch

Súčasťou výstavy bude aj možnosť vyskúšať si okuliare s virtuálnou realitou, ktoré vás realisticky prenesú nad Pustý hrad, do útrob Zvolenskej veže, na Zvolenský zámok, nad večerné Námestie SNP alebo zvolenské cintoríny. Ide o fotografie súčasného mesta a jeho okolia, ktoré sú vytvorené za použitia najnovších technológií.

Intuitívna prehliadka ako stálica Zvolenskej radnice

Virtuálna prezentácia sa bude do budúcnosti rozširovať o ďalšie miestnosti Starej radnice a moderné vybavenie, ako sú 3D modely mesta, špeciálne premietania na monitoroch a intuitívne dotykové ovládania. Pôjde tak o stálu expozíciu, ktorá bude dostupná všetkým záujemcov o poznanie histórie mesta Zvolen.

TS: Ing. Ľubomíra Honíšková, hovorkyňa, šéfredaktorka Zvolenských novín, referentka pre styk s verejnosťou mesto Zvolen. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár