• Po. okt 2nd, 2023

Parádnym galaprogramom sa na Zvolenskom námestí zavŕšil XVI. ročník FDFS

Autor IMG_1979

máj 31, 2023 ,
Momentka Galaprogramu. Foto: IMG_1979

Počas dvoch dní od 26. do 27.5.2023 sa konal dvojdňový, v poradí už XVI. ročník FDFS Zvolen (Festival Detských Folklórnych Súborov).

Organizačne pripravilo podujatie POS Zvolen, obec Lieskovec a Mesto Zvolen.

Tu sa v srdci Stredného Slovenska počas osláv výročia 780 rokov obnovenia mestských výsad mesta Zvolen stretlo päť súborov (celkovo v rámci festivalu, ale štyri vo Zvolene). Tohtoročnou nosnou témou bolo pastierstvo a salašníctvo.

V prvý deň festivalu na amfiteátri v Lieskovci to boli súbory DFS Ratolesť z Detvy, DFS Hviezdička z Hriňovej a hosť DFS Perníček z Pardubíc (CZ).

V druhý deň festivalu na Nám. SNP v galaprograme vystúpili: DFS Hviezdička z Hriňovej, DFS Lykovček z Revúcej, DFS Zornička zo Zvolena a hosť DFS Perníček z Pardubíc (CZ).

Deti si užili remeselné dielne, rôzne školy hry na fujaru, naučili sa tancovať valašské tance a aj spievať pastierske piesne.

V Lieskovci boli pre ne pripravené tvorivé a remeselné dielne s lektormi, ukážky hry na fujare a píšťalke s Jurajom Majerským a škola plieskania bičom s Jaroslavom Černákom.

Na Zvolenskom zámku bola škola tanca s Jánom Michálikom a Jaroslavom Uhrinom zo SZUŠ QUO VADIS, tzv. výučba typických valašských tancov – hajdúch, odzemky s valaškou. V Škole spevu s Andreou Jágerovou z CTK Detva sa deti naučili pastierske piesne, ktoré sa spievali pri pasení kráv, oviec, kôz a husí. V tvorivých dielňach s lektormi Štefanom Hukeľom a Alexandrou Kossárovou si vyrobili kožené vybíjané náramky a dozvedeli sa niečo o spracovaní vlny.

Po tomto pestrom zámockom programe sa v spoločnom sprievode spod Zvolenskej brány odobrali na zvolenské námestie. Tu ich už čakalo vystúpenie na slávnostnom galaprograme.

Tu ich okrem davu ľudí privítal moderátor osláv mesta Zvolen Daniel Výrostek, ale samotný galaprogram parádnym spôsobom moderovala dvojica Chiara Mederová a Július Balkovský

Na samotný záver festivalu sa ujal slova riaditeľ POS Zvolen Jaroslav Černák, ktorý tu odovzdal každému súboru pamätný list a drobný darček.

Nech sa páči od nás už tradične videá a pár fotografií.

Video: sprievod zo Zvolenského zámku smerom na Zvolenské námestie

Video: záverečný ceremoniál XVI. ročníka FDFS Zvolen na Zvolenskom námestí

Video: DFS Perníček – Slet čarodejnic

Fotogaléria: Galaprogram XVI. ročníka FDFS Zvolen na Zvolenskom námestí

Článok, fotografie a videá: IMG_1979

Pridaj komentár