• St. nov 29th, 2023

Bádatelia histórie v knižnici odhalili nové objavy nielen na Pustom hrade

Autor IMG_1979

nov 18, 2023 ,
Krajská knižnica doslova praskala vo švíkoch. Foto: IMG_1979.

Štvrtkový novembrový podvečer 16.11.2023 sa v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra konalo tradičné podujatie, doslova opradené históriou.

Reč je o prednáške pod názvom Výsledky výskumu a obnovy na Pustom hrade vo Zvolene v roku 2023, na hrade Žakýl 2022 a na hradisku Gunda 2023.

Tentokrát opäť doslova praskali priestory knižnice vo švíkoch, veď dozvedieť sa fundované informácie od tých najpovolanejších sa nestáva až tak často a tieto prednášky sú vždy niečim výnimočné.

Tentoraz tu boli prítomní PhDr. Ján Beljak PhD., Mgr. Miloš Čierny, Mgr. Peter Debnár a neskôr prišla aj Prof. PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD.

Ako je už jasné z názvu, gro tohto všetkého bolo venované Pustému hradu a to nielen tomu, čo všetko sa podarilo za túto sezónu, to bolo v podaní pána Beljaka, ale pozrelo sa detailnejšie aj na vykopávky, o ktorých porozprával viac Mgr. Miloš Čierny. V závere sa opäť pripojil aj pán Beljak, ktorý porozprával o vízii do budúcnosti.

Mgr. Peter Debnár zas porozprával o hrade Žakýl a hradisku Gunda a spomenul aj Zvolenský zámok v kontexte rekonštrukcie kanalizácie a ponúkol tak bohaté informácie.

Nech sa páči od nás aspoň pár fotografií a nejaké to video.

Video: Výskum na Pustom hrade 2023

Video: Archeologické nálezy na Pustom hrade 2023

Video: Hrad Žakýl 2023

Video: Hradisko Gunda 2022

Fotogaléria: Výsledky výskumu a obnovy na Pustom hrade vo Zvolene v roku 2023

Článok, fotografie a videá: IMG_1979

Pridaj komentár