• So. jan 28th, 2023

Výstup na Pustý hrad

ByIMG_1979

sep 14, 2009 , ,
legendarny-bicykel
Na Pustom hrade bolo možne vidieť aj takéto raritné bicykle. Foto: Ján Števonka

Počas zamračeného a z rána ešte aj upršaného dňa, v sobotu 5. septembra, sa uskutočnil pod záštitou ministra obrany SR Jaroslava Bašku už v poradí XVII. ročník tradičného podujatia výstupu na Pustý hrad vo Zvolene.

Slávnostné začatie podujatia sa konalo v Šťúrovom parku o 8. Hodine a po úvodných slovách sa zúčastnení presunuli na túru na Pustý hrad. Ako bolo spomenuté tak počasie nám z rána neprialo a kvôli tomu, aby nedošlo k zbytočným úrazom, sme boli upozornení príslušníkmi mestskej polície aby sme išli radšej upravenou cestou ako cez les z dôvodu našej bezpečnosti. Počas výstupu na Pustý hrad sa nám začalo počasie zlepšovať a pred 10 hodinou, kedy začal slávnostný príhovor primátora mesta a hostí, dokonca vykuklo zubaté slniečko.

Slávnostný príhovor predniesol primátor mesta Zvolen Miroslav Kusein, sekundoval mu pri ňom aj bývalý primátor Zvolena a terajší poslanec Európskeho parlamentu  pán Vladimír Maňka, ktorý vlastne privítal aj hostí a účastníkov Cyklojazdy  histórie.

Počas dňa vystúpila zo svojim programom aj skupina historického šermu Ricasso – fotografie – ktorí sa prezentovali so scénkou pod názvom Turci na Pustom hrade, ktorá upútala a hlavne rozosmiala prítomné obecenstvo. Po tomto predstavení a krátkej prestávke na občerstvenie pri guláši z vola, ktorý sa piekol od včerajšieho dňa, sa rozozneli tóny Zvolenskej country skupiny Pacipacifik. Skupina Pacipacifik zo Zvolena- fotografie – vyhráva a vie vynikajúco zabaviť prítomných hostí svojimi country skladbami, o čom sme sa mohli presvedčiť, keď si dokonca ľudia zatancovali do rytmu aj skrz chladné počasie. Samotný výstup na Pustý hrad sa ukončil rádovo okolo 14. hodiny, ale zúčastnení sa mohli ešte v pokoji občerstviť.

Ráno som bol skeptický ako dopadne akcia výstupu na hrad hlavne kvôli počasiu, ale keď som odchádzal z Pustého hradu po 15. hodine, povedal som si, že už dávno som sa tak dobre necítil. Z vynikajúcej akcie, ktorú som zažil a pre vás, čo ste sa  aj zúčastnili aj nezúčastnili som si pripravil aj zopár fotografií, ktoré nájdete .

Článok a foto : Ján Števonka. Gramatická úprava : Lenka Hrobáriková