Preteky parných rušňov GRAND PRIX ZVOLEN 2009

GRAND PRIX

Parné rušne a všade veľa pary. Foto: Ján Števonka

Tradícia pretekov parných rušňov sa začala v roku 1998. V tom čase si asi len málokto predstavoval, že preteky parných rušnou na nákladnej stanici vo Zvolene budú mat taký veľký úspech a ohlas medzi nadšencami, ale aj obyvateľstvom nielen Zvolena a aby sme si mohli 12. septembra 2009 povedať : hurá, ide sa na GRAND PRIX ZVOLEN 2009 na nákladnú stanicu vo Zvolene a prísť v počte viac ako tisíc zo širokého okolia a nielen zo Zvolena.

Program na nákladnej stanici bol viac než pestrý a každý si mohol prísť na svoje:

  • ukážka bojov SNP s použitím pancierového vlaku ŠTEFÁNIK, ktorý bol pri príležitosti osláv 65. výročia SNP znovu postavený na koľaje a opravený do prevádzkyschopného stavu, po skončení bojov statická prezentácia pancierového vlaku verejnosti
  • statická prezentácia modernej motorovej jednotky maďarských železníc DESIRO
  • prezentácia účastníkov pretekov parných rušňov, tento rok budú medzi sebou súťažiť veľké parné rušne 475.196, 464.001, 477.013 a zástupca maďarských železníc, Českých dráh
  • prezentácia hudobných skupín, podujatie je spojené s T-MOBILE MUSIC CITY ZVOLEN, o ktorom napíšem rozsiahlejšie neskôr.
  1. ročník preteku parných rušňov vyhrala posádka z Maďarska, o ktorých sa už pred samotným zápolením hovorilo ako o favoritovi.

V sobotu som už od 8 rána stepoval na nákladnej stanici, aby som si obhliadol terén a našiel strategické miesto na fotografovanie. Žiaľ, strategické miesto mi veľmi nepomohlo pretože už o 9:30 hodine bolo nemožná sa ani len pretlačiť pomedzi ľudí,  a nie to ešte aj fotiť. Najlepšie miesto na pozretie si scénky ukážky bojov SNP ako aj preteky rušňov, bol na moste cez železničnú stanicu, kde ste počas preteku potrebovali dokonca vstupenku z dôvodu toho, aby most odolal náporu a váhe účastníkov na ňom. Môžem vám povedať, že tým ľuďom na moste som vôbec nezávidel to čo museli zažiť, keď prešli rušne popod nich tak asi vtedy nevychádzali z údivu, ale nie kvôli rušnom, ale z dymu z rušňov.

Akcia preteku parných rušňov sa vydarila na jednotku, za čo patrí organizátorom veľké vďaka a verím, že o rok sa stretneme v oblakoch pary a dymu znova. Fotografie si môžete pozrieť na mieste.

Blog, foto : Ján Števonka. Gramatická úprava : Lenka Hrobáriková

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.