• Pi. sep 29th, 2023
sweet-little-chicks
Z ľava do prava Lenka Baldovská, Simona Baldovská, Viera Hudecová a Alžbeta Vaculčiaková. Foto: Ján Števonka

Jazzové námestie býva neodmysliteľným podujatím v meste Zvolen v poslednom období a tak to nemohlo byť inak ani tento rok.

Prvý termín naplánovaný na polovicu júna prekazilo upršané počasie v znamení Medarda a preto sa podujatie presunulo na iný termín, aby ľudia “počujúci na jazz” neboli ukrátený.

6.7.2010 od 19. hodiny sa preto všetci, čo si nenechajú ujsť takéto podujatie a radi sa započúvajú do tónov jazzu sa mohli stretnúť na Zvolenskom námestí SNP a vychutnať si večer spolu s účinkujúcimi kapelami.

Program vystupujúcich umelcov bol viac než lákavý a na začiatok vystúpila šarmantná dievčenská vokálna skupina Sweet Little Chicks, po nich si prišla zajamovať skupina Miskolc Dixieland Band a ako čerešnička na torte si v upršaný záver podujatia vyšla na pódium skupina Juraj Burian Band so sympatickou ženou Andreou Zimanyiovov.

Jazzové skupiny, ktoré vystúpili a hrali na pódiu:

Sweet Little Chicks – old time music by sa dali opísať ako kvarteto šarmantných a sympatických dievčat spievajúcich a jemne sa vlniacich v rytme jazzu.

Povedzme si teda viac ako 2 vety o tejto dievčenskej vokálnej skupine, ktorá pochádza s hudobno – tanečného štúdia Zvolen, čo je vlastne SZUŠ ( súkromná základná umelecká škola ).

Dievčatá svojim vokálnym prejavom interpretujú prevažne americké piesne 20 – tych, ako aj 30 – tych rokov minulého storočia (tzv. jazové štandardy) charleston, ragtime swing, ako aj latino music a adaptácie pop songov (napr. Beatles). (zdroj: http://www.hts.sk).

Vystúpenie Sweet Little Chicks bolo viac než príjemné prekvapenie, hlavne z dvoch dôvodov a to, že dievčatá nespievali ten istý repertoár ako po minulé roky aj keď skladba Flinstones odznela, ale to sa dalo prehliadnuť. A po druhé sa dievčatá počas solového prejavu saxofonistu  boli raz prezliecť a tým aj viac spestrili predstavenie.

Aby sa nezabudlo, treba predstaviť všetkých  hudobníkov, čo boli na pódiu a bez ktorých by to nemalo ten správny šmrnc:

Fotografie Sweet Little Chicks nájdete TU, alebo slide avideo ukážka TU a ešte jedna na konci článku.

Druhá v poradí vystúpila na pódium Miskolc Dixieland Band – Swing music of the 20TH century; skupina, ktorá už hrá viac ako 20 rokov a ich zloženie tvoria profesionálni ako aj amatérski hudobníci.

Ich repertoár tvoria štandardné jazzové skladby, ako aj známe dixielandové šlágre a nesmieme zabudnúť aj na zaujímavé a  kuriózne skladby v ich úpravách.

Cez jeden rok absolvujú okolo 120 vystúpení a dokonca ich bolo možné vidieť aj na veľkých európskych pódiách.

Ich vystúpenie pred publikom na Zvolenskom námestí bolo pre veľkú časť ľudí, čo sa zúčastnili, istotne veľké prekvapenie, hlavne však pri ich sólovom prejave, napríklad pri hraní na hudbu z kreslenej rozprávky No počkaj zajac.

Okrem inštrumentálnych skladieb zazneli skladby aj od takých velikánov ako Frank Sinatra a podobne, po ktorých došlo aj na väčší aplauz.

Na pódiu sa predstavili títo interpreti :

Fotografie tejto maďarskej jazzovéj skupiny nájdete TU, alebo slide a video ukážka TU.

A do tretice sa na pódiu  predstavila skupina pod názvom Juraj Burian Band a Andrea Zimanyiova.

O hudobných kvalitách v tomto prípade nebudem ani radšej písať, pretože by to nevystihovalo ani v najmenšom kvality takého gitaristu ako bezosporu Juraj Burian je. Tento pán muzikant má za sebou absolvovanie bratislavského konzervatória ako aj prestížnu bostonskú Berklee College of music.

Jeho meno sa spája aj s takými spevákmi ako Adriana Bartošová  ako aj Vašom Patejdlom a veľa veľa ďalších.

Andrea Zimanyiova26. ročná speváčka ako aj frontmanka skupiny Margot, s ktorou má za sebou aj hranie v Eurosongu.

Fotografie nájdete TU, alebo slide žiaľ bez Zimanyiovej dážď to nedovolil ako aj ukážku videa.

Zhrnutie jazzového námestia

Celý jazzový večer sa niesol v uvoľnenej atmosfére a nebyť dažďa v závere koncertu, tak by to bolo o to lepšie. Hlavné však ostane a to, že koncert si prišlo pozrieť odhadom značne nad 150 ľudí, ktorí si našli čas a strávili tak príjemný večer.

Omnoho viac potešilo aj to, že v hľadisku bolo možné vidieť okrem staršej generácie aj mladších ludí. Ostatné fotografie TU.

Článok, foto a videá: Ján Števonka. Gramatická úprava: Lenka Hrobáriková.