• Ne. sep 24th, 2023
norbert-cervenak
Norbert Červenák frontman hudobnéj skupiny ZVA 12-28 BAND. Foto:ZV-podujatia

Počas troch za sebou idúcich júlových dní si mohli Zvolenčania vychutnať zmes zaujímavých hudobných štýlov a kapiel počas už 4 ročníku podujatia nesúceho názov Culturebox 4.

Tento rok sa konali všetky koncerty počas 3 júlových dní od 29. do 31.7.2010, vždy od 19 hodiny v parku Ľudovíta Štúra.

Zmes hudobných štýlov bola tento rok naozaj veľmi pestrá a ľudia si prišli na svoje, či už to bolo reggae, jazz, flamenco, ethno, groovy, funky, elektro a všetko to zavŕšila zvolenská bluesová kapelou ZVA 12-28 BAND.

Všetky kapely vystúpili na pódiu v parku Ľudovíta Štúra a tak sa ešte viac umocnila atmosféra tohto podujatia a prítomní ľudia si tak mohli vychutnať a započúvať sa do tónov hudby, či už na tráve s dekou, alebo na lavičkách a jednoducho sa mohli nehať unášať rytmami.

Učast v jednotlivých dňoch bola, vzhľadom na dnešné dovolenkové obdobie, viac než dobrá – v priemere viac než 100 ľudí na jeden deň, prevládali hlavne mladší ľudia.

Kapely, ktoré hrali na pódiu  počas jednotlivých dní

  1. Suarela (ZV) – skupina bubeníkov hrajúcich tradičné rytmy Západnej afriky – 29.7.2010
  2. Golpe De Suerte (BA) – Flamenco zoskupenie v zložení gitara, cajon, spev a tanec – 29.7.2010
  3. Peter Adamov & friends (SK) – výnimočný spevák a klavirista so skupinou a hosťami. Jazz, reggae, ethno – 30.7.2010
  4. Iná vlna (BB) – groovy, funky, reggae a elektro -30.7.2010
  5. ZVA 12 – 28 BAND(ZV) – absolut slovak blues – 31.7.2010

Niečo viac o jednotlivých skupinách

Suarela – Zvolenská skupina, ktorá sa však nepredstavila v pôvodnej zostave, ale v kapele mala  hosťujúcich hudobníkov a dve ženy jedna z nich, ktorá názorne prezentovala tanec.

Skupina sa predstavila hraním tradičných rytmov Západnej Afriky na tradičné bubny djembe, ako aj prostredníctvom mladého dievčaťa hrajúceho na Shekere.

Po zvukovej stránke bol divák vtiahnutí do hudby a neraz sa prichytil pri tom, že sa cítil, ako by sa nachádzal v Afrike a nie na Slovensku.

Fotografie Suarela slide TU ako aj ďalšie video TU.

Golpe De Suerte Flamenco formácia hudobníkov, ktorí pricestovali až z Bratislavy, priniesla do Zvolena  čerstvý vietor, a to v podaní niečoho nového a toho, čo tu ešte za posledné obdobie nebolo a to Flamenco.

Okrem známejších skladieb si bolo možné vypočuť aj skladby úplne neznáme a dokonca nejedného diváka potešilo aj tanečné vystúpenie na tango v podaní Mgr. art. Libuše Bachratej.

Tanečné kvality Mgr. art. Libuše Bachratej, o čom svedčí aj video, netreba brať vôbec na ľahkú váhu, o čom hovorí aj fakt, že absolvovala flamenco školu Amor de dios v Madride a vzdelávala sa na viacerých ďalších kvalitných miestach.

Hudobníci na pódiu

Fotografie Golpe De Suerte a slide TU ako aj ďalšie video TU.

Peter Adamov & friends (SK) – skladateľ a hudobník v jednej osobe, ktorý prvý raz výraznejšie prerazil na hudobnú scénu v roku 2003, kedy spolu zo Zuzanou Smatanovou sa stali víťazmi súťaže Coca-Cola  Pop Star.

Vo Zvolene doslova ukázal, čo v ňom drieme a to perfektne vyspievaný hlas, ktorý sa ešte viac ukázal pri skladbách od legendárneho a nezabudnuteľného Boba Marleyho.

Kedže názov skupiny nesie prívlastok friends, tak si treba ešte povedať o jednom členovi kapely, a to Jamesovi Evansovi, ktorý pochádza až z južného Walesu.

Hudobníci na pódiu

Fotografie TU a slide TU .

Iná vlna – táto hudobná formácia z Banskej Bystrice istotne potešila nejedného diváka, ktorý sa zúčastnil, pretože to, čo predviedli na pódiu, ale hlavne to, ako spieval frontman skupiny, bolo viac než obdivuhodné.

V repertoári tejto kapely bolo možné si vypočuť skladby – Iná vlna, Tesko, Dievčatko a podobne, čo však je hlavné – to, ako bravúrne sa pohral s textom spevák Eduard Majer, bolo priam excelentné.

Hudobná skupina po každej skladbe zožala patričný aplauz a rozhodne právom, pretože bolo presne vystihnuté to, čo so sebou prináša toto podujatie Culturebox – a to snaha priniesť netradičný hudobný štýl a prejav a to sa tejto kapele podarilo splniť do bodky.

Hudobníci na pódiu

  • Eduard Majer – spev
  • Erik Knižka – klávesy
  • Maťo Číž – basgitara
  • Tomáš Benedek – bicie
  • Zdeno Ružička – gitara

Fotografie TU a slide TU ako aj ďalšie video TU.

ZVA 12-28 BAND – Zvolenská bluesová formácia, ktorá slávi tento rok 20. výročie to doslova a do písmena rozbalila na pódiu tak, ako sa patrí.

Odohrali skladby z najnovšieho albumu Z ruky zobať, ako aj staršie skladby a zahrali aj legendárnu skladbu Hrubá múka, za ktorú si vyslúžili aj patričný potlesk od prítomných divákov.

Celkový prejav skupiny sa dá ohodnotiť viac než vynikajúci a s nezameniteľným tónom v hlase frontmana a speváka v jednej osobe, Norberta Červeňáka.

Hudobníci na pódiu

Fotografie TU a slide TU ako aj ďalšie video TU.

Zhodnotenie hudobného podujatia Culturebox 4

Počas 3 za sebou idúcich dní si nielen Zvolenčania prišli na svoje a aspoň v jeden z troch dní si našli ten svoj obľúbený hudobný žáner, alebo len tak si pozrieť niečo iné, čo tu vo Zvolene ešte po hudobnej stránke nebolo.

Počas celej akcie vyšlo organizátorom počasie, aj keď pri skupine Golpe De Suerte v závere ich vystúpenia sa troška rozpršalo, tak to bolo jediné také problémové miesto.

Účasť na koncertoch bola na dovolenkové obdobie a rôznorodosť hudobných skupín viac než dobrá a najväčšiu účasť – odhadom nad 150 ľudí – mala bluesová kapela ZVA 12-28 BAND.

Na záver patrí poďakovanie mestu Zvolen, za toto podujatie ako aj človeku od zvukovej techniky a to Petrovi Kičákovi – a to nielen za zvuk – pozorné oko si ho toťiž mohlo všimnút sedieť za bicími pri vystúpení skupiny Peter Adamov & friends.

Blog, foto a video: Ján Števonka. Gramatická úprava: Lenka Hrobáriková.