• Št. dec 8th, 2022

5. ročník Divadelného podzámčia vo Zvolene

sermiarska-skupina-ricasso
Mušketier zo skupiny historického šermu Ricasso. Foto: Ján Števonka

Za posledných päť rokov je festival Divadelné Podzámčie neodmysliteľnou súčasťou jesenného obdobia. Uskutočňuje sa súbežne s tradičným Zvolenským jarmokom.

Tento rok nemohol byť výnimkou a počas troch dní od 17. – 19.9.2010 si obyvatelia Zvolena prišli na svoje, aj keď v prvý deň podujatia to nevyzeralo vôbec nádejne, pretože dážď od samého rána neutíchal.

Našťastie sa však počasie okolo 14 hodiny obrátilo a v podvečer vykuklo dokonca aj slnko. A tak po miernej zmene programu nič nebránilo v tom, aby tento program mohol dôjsť do úspešného konca.

V tom istom období a na tom istom mieste, čiže na Námestí SNP, prebiehal jarmok. Samozrejme burčiak tiekol potokom a hlavne z toho dôvodu mal kultúrny program na provizórnom pódiu veľké publikum. Tento rok bol program naozaj pestrý a návštevníci si naozaj prišli na svoje.

Počas celého podujatia robil konferenciera Miroslav Kaszpryka v tradičnom šašovskom oblečený. Patrí mu uznanie pretože to zvládol bravúrne s nonšalantnou ľahkosťou.

Bohatý a zábavný program počas troch dní bol nasledovný:

Piatok 17.9.2010

  • Kapela Lukáš Fordek – Rocková skupina, ktorá sa predstavila coververziami skladieb svetoznámych hudobných skupín a bolo možné počuť aj Bruce-a Springsteena, čo si v konečnom dôsledku môžete pozrieť aj na priloženom videu. Fotografie skupiny Lukáš Fordek.
  • Teatro Pimprle z Luhačovic – František Petrák prišiel až z ďalekých Moravských Luhačovíc a deťom predviedol scénku o tom, ako bábka (marioneta) maľuje obrázky vodovými farbami. Za jedno predstavenie namaľoval päť obrázkov, ktoré následne rozdal prizerajúcim sa deťom. Fotografie Teatro Pimprle.
  • Habakukyčlenovia tohoto divadelného súboru prišli až z Donovalov, kde sa nachádzajú tie pravé a nefalšované Habakuky, aby tu vo Zvolene na Divadelnom Podzámčí odohrali predstavenie pod názvom – Dobšinského rozprávkový svet – Hop sa, hor sa, zem otvor sa. Fotografie Habakuky.
  • Pacipacifik – legendárna Zvolenská Country skupina, ktorá to doslova rozbalila na provizórnom pódiu. Tentokrát bolo ich vystúpenie osviežené tým, že sa hralo na prianie ľudí. Zakladalo sa to na princípe, že diváci si na lístok napísali, akú skladbu by chceli zahrať a tento lístok odniesli priamo do rúk Miroslava Beličku, ktorý následne po každej skladbe prečítal, kto by mal o čo záujem. Hudobná formácia hrala v tradičnej zostave – Daniel Axmann, Rastislav Belička, Michal Weiss, Vladimír Nociar a Tóno Myšiak.  Fotografie Pacipacifik a videa nájdete na mojom kanály na You Tube.

Video z vystúpenia skupiny Lukáš Fordek

Sobota 18.9.2010

  • Skupina historického šermu Ricassochlapci a jedno dievča zas predviedli svoje umenie a kumšt v divadelnej scénke pod názvom Turci okolo truhlici. Strieľalo sa s perkusných zbraní a pri šermiarskych zápasoch svišťali vzduchom šable a kordy. Účinkovali: Veronika Šebíková, Rastislav Horský, Michal Guba, Jozef Kb ad.. Fotografie šermiarskej skupiny Ricasso.
  • Miroslav Kaszpryk – v tomto predstavení boli herci prítomné deti v obecenstve, ktoré si mohli zahrať až v dvoch rozprávkach. Najskôr v rozprávke Ťahal dedko repu a následne v rozprávke Ako išlo vajce na vandrovku. Fotografie Miroslav Kaszpryk.
  • Teatro Pimprle z Luhačovic – František Petrák prišiel až z ďalekých Moravských Luhačovíc a deťom predviedol scénku o tom, ako bábka (marioneta) maľuje obrázky vodovými farbami. Za jedno predstavenie namaľoval päť obrázkov, ktoré následne rozdal prizerajúcim sa deťom. Fotografie Teatro Pimprle.
  • Hriňovské divadlo – odohralo hru Antona Pavloviča Čechova pod názvom Pytačky a bolo to naozaj zaujímavé a humorné predstavenie, pri ktorom mal človek pocit, že hlavný protagonista zomiera na pódiu. No našťastie sa všetko vysvetlilo. Fotografie divadelného predstavenia Pytačky.
  • Temperament Cimbal Orchestra – veľké prekvapenie záveru sobotnejšieho dňa. Páni muzikanti doslova roztrieskali divákov a pri sólovom hraní na cimbal to už v hľadisku úplne vrelo. Fotografie Temperament Cimbal Orchestra.

Video z vystúpenia Temperament Cimbal Orchestra

Nedeľa 19.9.2010

  • Divadlo Commedia – predviedlo poviedku Nos v divadelnom spracovaní od svetoznámeho N. V. Gogoľa. Celé predstavenie hrali iba dvaja herci František Illenčík a Vlado Benko, ktorí sa prezliekali priamo na pódiu, podľa toho, akú rolu práve stvárňovali. Nedá sa nespomenúť, že celé predstavenie sa nieslo v tradičnom duchu a vodka v tejto hre „tiekla potokom“. Fotografie poviedky Nos.

Veľké publikum divákov, škoda však tej nedele

Na jednotlivé predstavenie sa zastavilo a prišlo pozrieť veľké množstvo ľudí. Zásluhu na tom mal aj faktor, že počas piatka a soboty, súbežne s týmto podujatím prebiehal na námestí tradičný Zvolenský jarmok.

Program bol koncipovaný tak, aby uspokojil čo najširšiu verejnosť. Na svoje si prišli deti pri bábkovom predstavení, alebo keď sa sami mohli stať hercami na pódiu a odohrať si časť predstavenia.

Hudobne ladené publikum sa mohlo započúvať do tónov Zvolenskej Country skupiny Pacipacifik a dať si netradične zahrať na želanie práve svoju obľúbenú skladbu. Tí, ktorí majú radšej folklór si mihli vychutnať Temperament Cimbal Orchestra. Nielen mladší diváci si prišli na svoje pri coververziách rockových skladieb.

Divadelné predstavenia prilákali všetky vekové kategórie. Z klasickej Dobšinskej rozprávky, ktorej herci prišli z Donovál, prešli dejovo k zaujímavým Pytačkám. Nakoniec, na samý záver festivalu, v nedeľu 19.9.2010 sa dostali až k poviedke legendárneho N.V. Gogoľa – Nos.

A práve v nedeľu to bolo také menšie fiasko, pretože na predstavenie prišlo odhadom iba 30 ľudí.

Záverečné zhrnutie

Festival Divadelné podzámčie dopadol nad očakávanie dobre. Počasie sa v hodine dvanástej umúdrilo a tak program mohol bez problémov pokračovať.

Aj napriek tomu, že na trhoch sa burčiak doslova ponúkal ľudom zo všetkých strán a v podvečerných hodinách už bolo cítiť podstatne uvoľnenejšiu atmosféru, sa neudialo nič, čo by mohlo narušiť priebeh podujatia.

Blog foto a video: Ján Števonka. Jazyková úprava: J.F

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri