• Ne. okt 1st, 2023

Kto sa bojí, nech nejde na zámok!

Autor IMG_1979

okt 7, 2011 , ,
noc-strachu-a-smiechu
Rastislav Horský. Foto: Ján Števonka

Za oknom sychravý opar. Veští dážď. Od rána je kadejako – meteorológovia už dávno tak dobre neodhadli počasie na nasledujúci deň. Na zvolenskom námestí vyrástli dáždniky. Napokon ľudia  s temnotou na nebi vybabrali a pestré gumáky a pršiplášte rozjasnili piatkové popoludnie.

Reportérka prichádza na zámok privčas. Aj ju trápila otázka (a nielen kvôli sebe, ale aj kvôli všetkým strachuchtivým): Bude sa dnes vôbec čoho báť? Po návšteve infocentra okolo štvrtej nebola veľmi dôverčivá.  Jej kroky viedli k zámockým hradbám. Už spod hradu bolo počuť šum. Od obeda pendlovali hore-dolu hlavní aktéri, zvukári, osvetľovači. Prípravnú atmosféru sem tam narušili, alebo lepšie povedané, dotvorili občasní návštevníci zámku.

Hneď ako zvedavosť nasadeného agenta (rozumej reportérky) pohasla – však sa z pravej ruky, a keby len z jednej, ale hneď z rúk niekoľkých milých šermiarov a hercov, dozvedela, že Noc strachu a smiechu sa bezpochyby koná – spustila sa skúška.  „My sme nastúpení, diváci sa hádam nenechajú odradiť,“ pozýva jeden zo šermiarov.

Do toho krik! Neľakajte sa, nehorelo! Zatiaľ. To len v šatni sa okrem prezliekania opakovali repliky – nič netušiacemu návštevníkovi by iste pripadali ako z hororu. A zháňali sa ľudia. Nečudo veď pri toľkých umeleckých kolektívoch – šermiari skupiny Ricasso, hrdinovia skupiny historických scén TormenDivadlo na vysokej nohe – vždy ktosi chýba. A čuduj sa svete, vždy je to niekto, kto je práve treba.

Reportérku, čakajúc na hlavnú strašidelnú šou o šiestej, sem-tam nečakane prekvapila čierna ruka s kordom, ohnivá červeň v tvári diabla priamo z pekla alebo ostrý kvílivý výkrik Bielej pani. Reportérka opatrne nakúka cez plece povolaných do scenáru. Historické scénky sa odohrávajú na nádvorí. I delo vystrelí, aj jahody sa budú v októbri okopávať. Pozývajú aj do pekla, žeby ste si vážili ako vám je na zemi dobre. Za pol druha hodiny sa aj trikrát deti skryjú mame pod sukňu.

Našťastie, kronikárka súdobých zámockých dejín popravená nebola. Stihla ujsť. A utekala a utekala spolu s davom až do čias dávnych vojen. Ale najväčšie prekvapenie nám neprezradí. Však aj zajtra je noc. A nie hocijaká! Ale plná strachu a smiechu. Piatkový aj sobotný večer sa nesie v znamení neobyčajných zámockých výstupov. Každý sa rád bojí, nuž ale nie v boji. Tak sa teda všetci bojme sťa diváci s husou kožou na ramene!

Video zostrih – doporučujem zapnúť tlačidlo HD na videu 

Fotografie

Článok: Monika Necpálová