• Po. feb 6th, 2023

Talianskom ožije Zvolenský zámok

ByIMG_1979

mar 6, 2012 ,
Neznámy autor Benátky. Palác Pesaro | Palazzo Ca’Pesaro 1850 – 1900 Fotografia na albumínovom papieri na kartóne Slovenská národná galéria v Bratislave.

TS – Slovenská národná galéria Zvolen – zámok Vás srdečne pozýva na návštevu výstavy Neapol – Florencia – Benátky | Talianska cestopisná fotografia Výstava je verejnosti prístupná od 9. 3. 2012, potrvá do 19. 4. 2012.

  • Miesto: SNG Zvolen – zámok, Nám. SNP 1, Stĺpová sieň / 1. poschodie
  • Otváracia doba: streda – nedeľa, 10.00 hod. – 17.30 hod., posledný vstup o 16.45 hod.
  • Kurátorka výstavy: Lucia Almášiová.

Výstava pod názvom Neapol – Florencia – Benátky | Talianska cestopisná fotografia predstavuje súbor cestopisných fotografií z 2. polovice 19. storočia talianskeho pôvodu. Označenie cestopisná nie je v prípade prezentovaných fotografií celkom jednoznačné a výlučné – diela možno z hľadiska žánru považovať tiež za fotografiu cestovnú, turistickú, krajinársku, vlastivednú alebo dokumentárnu či výtvarnú.

Svojím charakterom a kontextom vzniku však najviac súvisí s rozvíjajúcimi sa modernými formami cestovania v priebehu 19. storočia; taktiež s počiatkami systematického dokumentovania („popisovania“) známych i neznámych krajov v Taliansku, ostatnej Európe i inde vo svete (Severná Amerika, Stredný a Ďaleký východ atď.).

Oblasť talianskeho polostrova bola so svojou neobyčajne bohatou históriou a krásou krajiny tradičným miestom pre poznávanie umenia a kultúry – spočiatku najmä pre umelcov a obchodníkov s umením, neskôr i pre aristokraciu a bohatých príslušníkov spoločnosti ako súčasti ich klasického kultúrneho rozhľadu.

Osobitou črtou fotografií je pokoj a takmer úplná absencia ľudských figúr v obraze, čo je v rozpore s často nepokojnou atmosférou spoločnosti na talianskom polostrove v 2. polovici 19. storočia.

Vystavený súbor fotografií je darom súkromnej osoby Slovenskej národnej galérii z roku 2010.

Výstava je reprízou rovnomennej výstavy, ktorá sa konala v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Bratislave v dňoch 3. 11. 2011– 26. 2. 2012.