• So. dec 9th, 2023

Pýtajte sa, ste v poradí

jozef-bily-6
Jozef Bily, Alžbeta Staníková a za mikrofónom Vladimír Maňka. Foto: Monika Necpálová.

Na plagáte stojí „Pýtajte sa, ste v poradí“ Interesné! Kde vám dnes ponúknu pomoc len tak? Iba ak v knihách! Ale výzva je výzva. Prečo si nenechať uľahčiť údel každodenný? Aspoň zrnkom vtipu. Ani my sme si raz nevedeli rady: Klopať, neklopať…. vstúpiť? Zvolen má však odborníka naslovovzatého. Radu má naporúdzi v každej nevídanej situácii.

„Ako sa zachovať, keď je na dverách kancelárie napísané neklopať. …V takom prípade vstúpte bez klopania.“

Dali sme si poradiť. Nebudeme protirečiť majstrovi pera, čo si už preskákal kamene na ceste humoristiky. Vošli sme. Sám autor nás víta. Ruku podáva a každému príchodziemu milého i veselého slova za kalištek ponúka. Čo sa pri zvítaní nestihlo povedať, veď hostí bolo neúrekom, dostáva sa vtipuhladným na samotnom krste knihy.

Píše sa štvrtok 22. marec s prívlastkom korenistý. Popoludnie. Voňavé. Po bielom korení. Zvučné. V hlasovej dualite Sarvašovej a Sanitru. Satira z novej knihy Jozefa Bilyho “Pýtajte sa, ste v poradí“ sa rozhojdala v slovnej prešmyčke hercov Divadla J. G. Tajovského.

„Každý bojuje o zvýšenie platov, dokonca aj politici. Myslíte si, že aj im by sa mali platy zvýšiť? …Samozrejme. Práve im! A to do takej výšky, že by na ne nikdy nedosiahli.“

„Nikdy som nebola v parlamente. Ale ako som počula, má okrúhlu strechu. Mám tomu veriť? …Len pokojne verte. Veď každý cirkus má takú.“

Lesy Slovenskej republiky, š. p., Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen spoločne s autorom Jozefom Bilym pokrstili 100 stranové dielko, ktoré sa na papier uložilo koncom minulého roka. Spisovateľ, povolaním učiteľ fyziky a chémie, sa venuje literárnej práci od roku 1974. Známy je predovšetkým satirickou a humoristickou tvorbou. Od roku 1990 napísal viac ako desať úsmevných kníh. Ilustrátorkou poslednej je Helena Turčanová. Krstnými rodičmi sa stali Alžbeta Staníková, viceprimátorka Mesta Zvolen a Vladimír Maňka, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Umelecký pedagóg Andrej Turčan sa vyjadril v liste k autorovmu dozrievaniu: „Irónia sa v knižke spája s filozofickými presahmi. Bily dáva čitateľovi hádanky a polohádanky, čím provokuje jeho myslenie a fantáziu.“ Podľa režiséra si naďalej autor zachováva vtip, ale dodáva mu hlbší rozmer. Pozoruhodný podtext ukazuje na príklade: „Čo nasledovalo po vytvorení sveta? …Jeho spotvorenie.“  Nástojčivé otázky sú predzvesťou odpovede: „Keď sa žena pozerá do zrkadla, je sama proti sebe.“ Úsmevná realita dodáva odvahu do každého nového dňa. Však, dámy a páni?

Video – ospravedlňujem sa za zníženú obrazovú a zvukovú kvalitu videa 

Fotografie

Článok, foto a video: Monika Necpálová.