• Ut. feb 7th, 2023

40 rokov fotografie Juraja Lipschera v Galérii na Tehelnej

juraj-lipscher
Juraj Lipscher. Foto: ZV-podujatia.

V piatok 4.7.2014 sa v Galérii na Tehelnej vo Zvolene konala  fantastická vernisáž výstavy fotografa európskeho významu Juraja Lipschera pod názvom 40 rokov fotografie.

Úvodného slova tejto v poradí už 77. výstavy sa ujal Jozef Klement, ospravedlnil neprítomnosť Borisa Filana, ktorý mal otvárať túto výstavu, ale na poslednú chvíľu bol odvolaný a tak musel odcestovať naspäť do Bratislavy.

Pán Klement teda zastúpil Borisa Filana a nakoľko nie je kurátorom tejto výstavy povedal pár slov o autorovi a jeho tvorbe.

Juraj Lipscher žil do 68. roku tu na Slovensku, potom odišiel do Švajčiarska, kde rozbehol svoju profesionálnu dráhu chemika a popritom sa venoval fotografovaniu a ďalším záľubám. Mal mnoho výstav nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v zahraničí a priamo aj vo Švajčiarsku.

Pán Klement následne prenechal slovo Jurajovi Lipscherovi, ktorý pútavo opísal zdĺhavý proces vzniku kvalitnej fotografie s výpovednou hodnotou presne takou, ako si fotograf predstavoval. Podľa jeho slov fotograf celý život  bojuje s výberom, kam ísť fotografovať a keď sa napokon rozhodne, tak potom pre zmenu nastane dilema, kedy tam ísť, ktorú ročnú dobu, časť dňa a aké má byť práve počasie, atď. Každý dobrý fotograf by mal študovať aj umenie, aby sa vo fotografiách neobjavilo to, čo už pred ním niekto zachytil, mal by mať vlastní štýl, inak by to bolo dosť trápne prísť s niečím, čo už bolo objavené.

Celú vernisáž si môžete pozrieť na priloženom videu a zároveň odporúčame pozrieť si  tieto zaujímavé fotografie priamo na výstave.

Juraj Lipscher

Nám už neostáva nič iné, len povedať, že výstava potrvá do 8.8.2014 a je otvorená denne od 8:00 do 17:30 a v sobotu od 9:00 do 11:45 hod.

Po otvorení výstavy pokračoval ďalší program v Kafé Džezva a to konkrétne prednáškou: „Falšované obrazy a ich odhalenie pomocou moderných vedeckých metód“ a po 19-tej zavŕšil tento deň Swingový koncert.

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri