• Ut. dec 6th, 2022

Ako fotografa stretol Pouličný diviak

peter-sorat
Peter Sorát. Foto: Ján Števonka.

Z ulice do knižnice. Bežné? Ani za mak… ak pod chvíľou žobrete na zastávke MHD a najbližšími druhmi sú vám iba iniciály autorov pod článkami v NotaBene. Uvažujem: ‚Chvíľka s ním nás iste trochu uzemní a vykreslí pravdivejšie obrysy tomu, čo sa nám ženie hlavou pri slove bezdomovec.‘ V úmysle, že treba ľudí na podobné podujatia predsa len trošku potiahnuť, (nie sme až takí tolerantní, na akých sa hráme, ale máme radi senzácie) zverejňujem pozvánku: 22. marec. Krajská knižnica Ľ. Štúra Zvolen. Pouličný diviak. Peter Sorát. Autor knihy si odžil éru na ulici. Poď!

„Mám tú knižku,“ odzbrojí ma pohotovo fotograf. Vediac, že čakám vysvetlenie, má ho naporúdzi: „Odchádzal som z jedného kníhkupectva. S knižkou fotografií. Zrazu som sa otočil. Niečo ma pritiahlo do sekcie kníh, kde vôbec nechodievam. Pohľad mi padol na Soráta. Prečítal som si pár jeho riadkov a okamžite som sa rozhodol. Beriem to.“ A mám, čo som chcela. Jeho „pozvánka“ znela oveľa osobnejšie, zainteresovane….  Asi ne tej knihe niečo bude…

Fotograf nebol jediný, ktorého zaujal životný príbeh vzdelaného spisovateľa s nenásilným prístupom k čitateľovi. „Keď som raz šiel podchodom pri Auparku, všimol som si mladíka, ktorý tam vôbec nepatril. Bol čistý, upravený, usmiaty – a predával NotaBene,“ spomína Daniel Hevier na stretnutie s Petrom. Hevier nazval Petra „viacdomovcom“. Rozhľadený chalan je doma aj vo filozofii a nejedného profesora by zahanbil. Na ulici sa bývalý gambler ocitol… Tu trochu pomlčím. Nepoviem ti to, milý čitateľ. Však ti to prezradí sám Peter, ak zalistuješ v jeho knihe.

Plná čitáreň zvolenskej knižnice vyzerala pôvabne šokujúco. Debata s bratislavským autorom bola výzvou pre nás všetkých. Zoči-voči tomu, čo je denno-denne okolo nás, a predsa sa tomu nepozrieme rovno do očí. Bezdomovectvu a problematike ulice. Vydanie autorovej prvotiny podporili finančným príspevkom viacerí slovenskí spisovatelia. „V pláne mám aj ďalšie knihy, tie však so životom na ulici nebudú mať nič spoločné. Pouličný diviak povedal všetko, čo mal. Posledná kapitola je naozaj poslednou,“ reaguje Peter na otázky o tom, či sa dočkáme pokračovania populárnej knihy, ktorá žne úspech za úspechom aj vďaka jednoduchosti zhovorčivého autora.

Knihu zhltneš, milý čitateľ, na posedenie. Viackrát som po nej siahla, že už-už začnem čítať. Našťastie, ušetrila som si to potešenie „prvého riadku“ na jarné čítanie pod holým nebom. Na lavičke, na námestí… Držím v rukách dielko, čo napísal jeden z nich. Prečítam vetičku a poobzerám sa okolo seba. Vidím ich… inak.

Video 

Fotogaléria

Článok: Monika Necpálová. Foto a video: IMG_1979.