• Po. mar 20th, 2023

Kráľovstvo lesa vyrástlo na korze

lesnicke-dni-2012-zvolen-1
Foto: Ján Števonka.

Pred očami malých i veľkých odštartovali sme svetlú budúcnosť lesov. Priateľov lesa prebýva v mestečku pod Pustým hradom neúrekom. Živá vrava, zápolenie v súťažiach, úvahy pri ťažších i ľahších vedomostných „zelených“ úlohách  pôsobili ako magnet. Zvolenské námestie vo štvrtok 19. apríla od skorého rána bzučalo posolstvom lesa k nespočetnému množstvu ľudí.

Kde inde ako vo Zvolene sa mal začať 6. ročník celoslovenského podujatia Lesnícke dni 2012? Hlavnými organizátormi sú Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národné lesnícke centrum, Lesy SR, š.p., Vojenské lesy a majetky SR, š.p., Štátne lesy TANAPu, Združenie zamestnávateľov v LH, Združenie certifikácie lesov Slovenska, Lesy Mesta Brezno, s.r.o., Mestské lesy Kremnica, s.r.o., Slovenská lesnícka komora, Stredná odborná škola lesnícka Banská Štiavnica a mnohé ďalšie organizácie. Obdivuhodná lesnícka aktivita pokračuje v nasledujúcich dňoch v ďalších mestách Slovenska. Fenomén lesa bude na rásť v povedomí verejnosti do 1. mája. Potom nastane najvyšší čas vydať sa do lesa naostro.

Na korze sa to hemžilo zelenými uniformami. Lesníci sa stali sprievodcami v lese, čo vyrástol medzi kostolmi, stánkami i pódiom. Návštevníkov vítal štebot sokolí a vôňa lesného medu. Organizátori obhospodarovali niekoľko stánkov s vetvičkami, obrázkami či skladačkami a oboznamovali deti tou najfajnovejšou formou s lesnými obyvateľmi aj s bzučiacimi neviditeľnými drobčekmi.

Improvizované lesnícke stanovištia mali okrem iných pod dohľadom aj študenti zo strednej lesníckej školy v Banskej Štiavnici. „Na našej škole máme veľa zaujímavých predmetov a pre toho, kto má prírodu rád, je to splnenie všetkých snov,“ hovorí jeden zo študentov a pridáva opis celodenného diania v stánku lesnej pedagogiky: „Na tomto stanovišti spoznávate obrysy stromov a vtáctvo. Oveľa väčšie problémy robí ľuďom určovať stromy.“ Zhodnotiac stav lesníckeho povedomia národa, nekritizujeme, ale sami sa púšťame do zápolenia a preskáčeme cez skúšky vedomostí až do úspešného finále. Vyhrávame malé drevené makety stromov, ktoré si na záver poskladáme do „lesa na pracovnom stolíku“.

Súťažilo sa o dušu. Každý bol víťazom. A všetci prví. Tí, čo už chodia po lese trošku dlhšie sa uchytili v súťaži „lesnícke kešky“. Zápisník s neúplným príbehom stromu sa plnil aj nám. Prechádzajúc od stánku k stánku za vedomosti z príbehu života stromu, zbierame odmeny a dozvedáme sa aj to ako si vyrobiť z papiera bzučiaceho chrobáka.

U vígľašských včelárov odhaľujeme tajomstvo ako sa med dostane do pohára s viečkom. „Med z plástov sa zachytáva na stenách medometu vďaka odstredivej sile. Následne sa stáča do pohárov,“ oboznamuje nás so spracovaním včelieho produktu včelár Miroslav Ďurica, ktorý sa stará o šesťdesiat včelstiev a dodáva, že najlepší med je nepochybne ten slovenský: „V zime včely oddychujú, vtedy ich nerušíme. V okolí Vígľaša je med z ovocných stromov a z repky, ktorú sadia poľnohospodári. Za agátmi musíme kočovať.“

Publikum cez deň spoznalo v divadelnom predstavení Jána Haruštiaka aj ježibabu Klotildu. „Poďte so mnou do rozprávky…,“ zanôtil známy spevák Lukáš Adamec a so skupinou Siempre roztočil pesničkový kolotoč na popoludňajšom koncerte. Farby nálady namiešali aj sokoliari a folkloristi.

Lukáš Adamec so skupinou Siempre

Na pomedzí všetkého rodil sa rekord. Nielen príroda je veľká maliarka. Cit pre krásu malo aj 573 autorov, ktorí spoločne vytvorili mozaiku lesa. „ Z políčok na obrovskom bielom podklade sa podarilo v čase od 10:00 do 15:00 vyfarbiť asi 80%. Počtom zainteresovaných aktérov sa podaril zápis so do Knihy slovenských rekordov,“ vyhlásil výsledky zástupca zduženia Slovenské rekordy Igor Svítok a certifikát o rekorde odovzdal Milanovi Sarvašovi z Národného lesníckeho centra vo Zvolene.

Fotografie 

Článok: Monika Necpálová. Foto a videá: Monika Necpálová a Ján Števonka.