• Pi. dec 1st, 2023

Na 1. mája Zvolenské námestie doslova praskalo vo švíkoch

Pohľad z divadelnej réžie. Foto: IMG_1979

Prvý májový deň vo Zvolene v rámci podujatí je za ostatné roky ako cez kopirák, ale každý, kto príde v tento deň na zvolenské námestie si tam nájde to svoje.

Tento rok pripadol 1. máj na pondelok a poďme sa teda bližšie pozrieť na to, čo všetko ponúkol.

Pri hlavnej pošte sa konala Prvomájová manifestácia KSS Zvolen s tradičným programom, na opačnej strane pri OC Európa v Parku Ľudovíta Štúra tradičné stretnutie strany SMER, taktiež so svojím programom, opodiaľ v DJGT tradičné podujatie DOD.

A niekde medzi, čiže uprostred, bližšie k divadlu sa konalo podujatie, ktoré si pripravilo mesto Zvolen a to v podstate bolo len o príjazde veteránov na námestie.

Prečo vlastne vznikol a oslavuje sa?

1. máj ako Štátny sviatok sa oslavuje od roku 1890 a stal sa sviatkom pre všetkých pracujúcich ľudí na svete. Tento deň je pamätný na všeobecný štrajk a masové demonštrácie chicagských robotníkov, ktoré sa konali v roku 1886. Robotníci štrajkovali za skrátenie pracovného času z 12 na 8 hodín denne. Robotníci nemali nárok na deň voľna a pracovali sedem dní v týždni. V roku 1886 viac ako 25 tisíc robotníkov v Chicagu zastavilo prácu a vyšli do ulíc.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na jednotlivé programy

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského

Tento rok divadlo nezmenilo koncepciu a opäť dovolilo ľuďom doslova prekutrať rôzne priestory a dostať sa na miesta, ktoré bežne nie sú dostupné. Samozrejme, nebolo to len o tom, ale aj samotní herci a zamestnanci sa starali o program a takto ešte viac spríjemnili tento divadelný deň otvorených dverí.

Pamätník Valaška v podaní KSS

Tak, ako za ostatné roky, aj tento rok sa 1. mája na Sviatok práce konala pri pamätníku Valaška prvomájová manifestácia, ktorú zorganizoval Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska vo Zvolene.

Po odznení slovenskej hymny a Piesne práce sa ujal slova člen Ústredného výboru KSS Rastislav Bobor, ktorý predniesol prvomájový prejav.

Tradičnou súčasťou tohto dňa bol opäť čítaný prejav, ktorý obsahoval zhrnutie toho, čo robí, respektíve nerobí momentálne vládnuca garnitúra.

Vyčítal jej zle fungujúce zdravotníctvo, nízke dôchodky, pre mládež zlé uplatnenie sa po vyučení, zlé školstvo, nemožnosť pre mladých založiť si rodinu, nakoľko nielenže nebudú mať kde bývať, ale aj po finančnej stránke by to neutiahli a veľa ďalších vecí.

Po odznení Internacionály sa dala táto manifestácia považovať za ukončenú.

Park Ľudovíta Štúra

V parku bolo už tradične stretnutie sympatizantov strany SMER – sociálna demokracia a malo to podobnú rétoriku ako pri Valaške (rozumej ja nič ja muzikant).

Námestie SNP

Tak, ako som v úvode napísal, najväčšie ovácie vyvolal príjazd veteránov zo strany divadla na námestie, kde bola doslova hlava na hlave. Netreba však zabúdať na to, že na druhej strane námestia bol nielen drevený kolotoč, ale aj skákacie hrady a nebola núdza ani o cukrovú vatu a ďalšie pochutiny.

Video: Prvomájová manifestácia KSS

Video: Príjazd veteránov na Zvolenské námestie

Fotogaléria: 1. Máj vo Zvolene 2023

Článok, fotografie a videá: IMG_1979

Pridaj komentár