• Ut. feb 7th, 2023

Nad zámkom sa vyjasnilo, na zámku sa jasá

ByIMG_1979

jún 17, 2012 ,
janosik
Zdroj foto: http://www.djgt.sk

Medzinárodný letný festival Zámocké hry zvolenské maľuje na dosky, čo znamenajú svet, svoju činohernú tvár. V dňoch júnových konečne bez obáv pod holým nebom. Dážď ustal a v noci vykukli nad zámockými vežičkami spoza mráčkov hviezdy.

Hoci festival hrdo nosí kráľovskú korunu amfiteátra Zvolenského zámku, občas nás divadelníci predsa len pozvú medzi zamat divadelnej sály. Dve z večerných inscenácií sa bez ohľadu na počasie situujú do Divadla JGT. „Žiaľ, Slovenské národné divadlo Bratislava ani Mestské divadlo Žilina nám nevedeli ponúknuť inscenácie, ktoré by sa dali technicky realizovať na nádvorí zámku,“ hovorí o snahe dramaturgov vyberať tituly pre priestory Zvolenského zámku riaditeľka Divadla JGT Jana Raffajová: „O čo radšej by sme boli, keby sme mohli všetky tituly vždy odohrať medzi zámockými múrmi.“

„Tituly vyberané na zámocké nádvorie determinujú technické podmienky. Točňa, ťahy či prepadlisko, sú prvky, s ktorými dnes pracuje už každé profesionálne divadlo. Nič z toho ale na zámku nie je,“ ozrejmuje riaditeľka zvolenského divadla. Nie každé divadlo vie prispôsobiť inscenáciu zámockým podmienkam. „Městské divadlo Brno je vždy veľmi operatívne. Ich hudobná scéna je na vysokej európskej úrovni. Kolegovia z Brna majú zakaždým snahu prispôsobiť scénu tak, aby mohli na Zámockých hrách zvolenských účinkovať. Hoci máme ozvučené nádvorie, muzikál si vyžaduje náročnejšie ozvučenie,“ vysvetľuje Jana Raffajová a dodáva: „Kvôli predstaveniu Chicago, ktoré sme mohli vidieť na zámku v piatok 15. júna, prišiel plný kamión zvukovej techniky.“

Prehupli sme sa do druhej polovice činohernej časti. Mestské divadlo Žilina pozýva na predstavenie Jánošík 007, ktoré sa odohrá v nedeľu v sále divadla a lístky sú ešte k dispozícii. V pondelok nás čaká Tomáš MaštalírBoris Farkaš v inscenácii Divadla Aréna Bratislava November. Na Sen svätojánskej noci už upozorňujeme len zobďaleč, pretože predstavenie Astorky Korzo´ 90 je vypredané. Záverečný gong činohernej časti zaznie v inscenácii Tri v tom v podaní Štátneho divadla Košice. Lístky sú stále k dispozícii. Divadlo JGT vždy aktualizuje informácie o vstupenkách aj o mieste hrania daného predstavenia v ten ktorý deň na internetovej stránke.

Milí priatelia, oplatí sa zavítať na festival, ktorému kraľuje Thalia. Nechať sa zlákať osudmi hrdinov a podľahnúť čaru zámockých múrov… Kedy, ak nie teraz, ožije pred vami rozprávka? Svet dnešných ľudí nie je za sklom televízora. Svet dnešných ľudí sa krúti pred Vami na Zvolenskom zámku.

Článok: Monika Necpálová.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma